Na lwowskim rynku otwarto wystawę poświęconą okupacji miasta przez ZSRR w latach 1939 – 1941. Została ona przygotowana z inicjatywy Instytutów Pamięci Narodowej, polskiego i ukraińskiego.

Historyk Jarosław Hrycak, który brał udział w przygotowaniu wystawy, powiedział, że on i jego koledzy z Lublina i Warszawy zbierali wypowiedzi świadków wydarzeń, do których doszło od czasu zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie we wrześniu 1939 roku do momentu rozpoczęcia wojny III Rzeszy z ZSRR w czerwcu 1941 roku. Przeglądano archiwa niemieckie, amerykańskie, rosyjskie i polskie.

Wypowiadający się w czasie otwarcia wystawy zwracali uwagę, że radziecka władza prześladowała nie tylko Polaków, ale także ukraińską elitę. – Nasze dwa narody padły ofiarą totalitaryzmu ZSRR – podkreślił polski ambasador w Kijowie Jacek Kluczkowski.

Wystawę na lwowskim rynku można oglądać do połowy lipca. Historyk Jarosław Hrycak ma nadzieję, że będzie pokazana także w innych ukraińskich miastach. Dla dużej części Ukraińców wojna zaczęła się bowiem w 1941 roku, a fakt współpracy Hitlera i Stalina jest całkowicie nieznany.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz