Polska od lat ubiega się o współpracę władz białoruskich w badaniu represji jakim byli poddawani etniczni Polacy zamieszkujący Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Łukaszenko przekazał dokumenty archiwalne dotyczące tego zagadnienia prezydentowi Kazachstanu.

Prezydent Białorusi przebywa dziś z wizytą w Kazachstanie. W czasie spotkanie z jego prezydentem, Nursułtanem Nazarbajewem, przekazał pakiet dokumentów NKWD z lat 30 XX wieku. Wydane przez białoruskie KGB archiwalia dotyczą kobiet skazanych w tym okresie na terenie Białoruskiej SRR na deportację na terytorium Kazachskiej SRR.

Jak zaznaczają źródła białoruskie dokumenty trafią do Kompleksu Muzealno-Memorialnego Kompleksu Pamięci Ofiar Politycznych Represji i Totalitaryzmu, jakie władze Kazachstanu otworzyły na terenie niegdysiejszego największego łagru przeznaczonego dla kobiet, Akmolińskiego obozu dla żon zdrajców ojczyzny.

Agencja BelaPan cytuje źródła w KGB, które poinformowały, że przekazano łącznie materiały dotyczące 63 kobiet, „żon represjonowanych w 1937 przedstawicieli białoruskiej inteligencji”, które trafiły na terytorium dzisiejszego Kazachstanu. Funkcjonariusze pracujący w archiwum KGB stwierdzili, że ich skompletowanie wymagało „żmudnej pracy”. Stwierdzili też, że „tym sposobem pojawiają się możliwości pomocy krewnym ofiar w latach masowych represji, przywrócić poszczególne strony historii swojej rodziny”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W represje w drugiej połowie lat 30′ XX wieku objęły proporcjonalnie w największym stopniu osoby polskiej narodowości, szczególnie na terytorium Białoruskiej i Ukraińskiej SRR. W tej pierwszej, liczba etnicznych Polaków między spisami przeprowadzonymi w 1937 i 1939 roku spadła z 119,9 tys. do 58,4 tys.

Polska również zabiega o udostępnienie archiwaliów NKWD BSRR z lat 30. W marcu bieżącego roku Białorusini przekazali Instytutowi Pamięci Narodowej dane 21 osób poddanych represjom w tym okresie.

naviny.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz