Prezydent Aleksandr Łukaszenko przekonywał w sobotę, że Ukraina próbowała uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium Białorusi trzy dni temu, ale wszystkie jej pociski zostały przechwycone – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko przekonywał w sobotę, że Ukraina próbowała uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium Białorusi trzy dni temu, ale wszystkie jej pociski zostały przechwycone.

Łukaszenko nie dostarczył dowodów na poparcie swoich twierdzeń, powiedział, że Białoruś nie chce wojny z Ukrainą, ale będzie walczyć, jeśli jej własne terytorium zostanie zaatakowane.

„Oni nas prowokują. Muszę wam powiedzieć, że trzy dni temu, może trochę więcej, próba uderzenia obiektów wojskowych na terytorium Białorusi została podjęta z terytorium Ukrainy” – cytowała Łukaszenkę agencja Biełta.

„Ale dzięki Bogu, systemy przeciwlotnicze Pancyr zdołały przechwycić wszystkie pociski wystrzelone przez ukraińskie siły zbrojne”.

Przypomnijmy, że ćwiczenia wojskowe na Białorusi, które miały się dziś zakończyć, zostały przedłużone co najmniej do 9 lipca. Poinformował o tym zajmujący się monitoringiem wojskowej aktywności na terytorium Białorusi telegramowy kanał „Białoruski Gajun”. Podstawą doniesień jest zmiana w harmonogramie ćwiczeń.

3 lipca, czyli Dzień Niepodległości Białorusi, ma być dniem wolnym na wszystkich poligonach, a 2 lipca tylko na niektórych.

“Mimo wydłużenia czasu ćwiczeń na poligonach, armia białoruska nadal nie jest przygotowana do działań ofensywnych. Jedyną rzeczą, na którą taki trening miał pozytywny wpływ, była umiejętność obrony” – stwierdzono w opublikowanej na kanale wiadomości.

Jak informowaliśmy, wywiad wojskowy Ukrainy stwierdził kilka dni temu, że ​​Federacja Rosyjska po raz kolejny zwiększa swoją obecność wojskową w Republice Białorusi, w szczególności w postaci samolotów wojskowych.

„Kierownictwo instytucji i organizacji obwodu homelskiego jest ostrzegane o możliwości powrotu jednostek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – przekazali Ukraińcy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził podczas niedzielnego przemówienia, że Białoruś jest wciągana w wojnę bardziej aktywnie niż na początku inwazji Rosji na Ukrainę, a Kreml już „zadecydował o wszystkim”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply