Litwini kupili Ukraińcom ponad 100 sztuk broni przeciwko dronom

Ukraińscy żołnierze otrzymają ponad 110 ręcznych systemów „tłumienia” bezzałogowców EDM4S, zakupionych przez Litwinów.

O zakupie sprzętu do zwalczania dronów poinformował w poniedziałek na Twitterze Andrius Tapinas, kontrowersyjny litewski dziennikarz i publicysta.

„Właśnie kupiliśmy i dostarczymy [na Ukrainę – red.] najszybciej jak to możliwe 110 potężnych dział antydronowych produkcji litewskiej – EDM4S Sky Wipers . Cena – 1 500 000 euro. Działa zostaną rozdzielone pomiędzy 35 ukraińskich jednostek wojskowych. A nazwaliśmy je „Oркрист – «Убивця орків»” [pol. Orkryst – Zabójca orków – red.]. Tolkienowi by się spodobało” – napisał Tapinas.

To dalsza część akcji Tapinasa. Wcześniej zorganizował zbiórkę pieniędzy na zakup drona uderzeniowego Bayraktar TB2 dla Ukrainy. Zebrano na ten cel ponad 5 mln euro. Ponieważ ostatecznie Turcy zgodzili się bezzałogowca za darmo, środki miały zostać przeznaczone na inny cel. Cześć z nich wydano teraz na zakup systemów antydronowych EDM4S.

Produkowane na Litwie, de facto izraelskie systemy EDM4S SkyWiper, są już w posiadaniu ukraińskiej armii. Jak pisaliśmy, w kwietniu br. głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Wałerij Załużnyj, zamieścił w sieci zdjęcie, na którym pozował z bronią do zwalczania dronów. Był to właśnie izraelski, ręczny system „tłumienia” bezzałogowców EDM4S Skysweeper. Umożliwia ona tłumienie dronów nieprzyjaciela, przejmowanie nad nim kontroli i zmuszanie ich do zejścia na ziemię.

Od 2020 roku Ukrainie przekazano już ponad 10 zestawów Skysweeper. Producentem jest izraelska firma Skylock, wchodząca w skład holdingu Avnon i specjalizująca się w systemach walki radioelektronicznej. Jak zaznaczono, Ukraina wcześniej zakupiła ten system za pośrednictwem jednej z litewskich firm. Podczas targów obronnych w 2019 roku prezentowała go firma NT Service z Litwy.

Po stronie ukraińskiej pojawiały się przypuszczenia, że systemy EDM4S, oznaczane też jako EDM4S-UA, już parę miesięcy temu były używane do zakłócania dronów zwiadowczych typu Orłan-10 i unieszkodliwiania ich.

EDM4S jest przeznaczony do zwalczania zdalnie sterowanych statków powietrznych (RPAS). Jest wyposażony w moduły radiowe dla najpopularniejszych częstotliwości sterowania służące do sterowania dronami, a także do przekazu wideo i łączności nawigacji GPS. Broń waży 6 kg i jest w pełni mobilna. Wszystkie moduły sprzętowe i anteny są zamontowane na jednej ramie. Według producenta i litewskiego dystrybutora, sprzęt jest łatwy w użyciu, z przeznaczeniem do wykorzystania przez policję, wojsko oraz inne jednostki bezpieczeństwa publicznego i obrony. Jest też na liście głównego katalogu referencyjnego NATO ds. logistyki.

Jak informowaliśmy, kontrowersyjny litewski publicysta Andrius Tapinas ogłosił w swoim państwie zbiórkę pieniędzy na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy. „Zrobiliśmy to! Prawdopodobnie po raz pierwszy obywatele jednego kraju mogą kupić i przekazać tak ciężką broń innemu krajowi. 5 milionów euro już na koncie Bayraktara. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego zakupu! Każde wasze euro to wkład w zakończenie wojny i ręka na pomoc Ukrainie” – Tapinas napisał na stronie swojej telewizji internetowej na Facebooku.

Dziennikarz ogłosił zbiórkę pieniędzy na zakup nowoczesnego drona bojowego dla Ukrainy 25 maja. Twierdził, że ogłasza ją w uzgodnieniu z ministerstwami obrony Litwy i Turcji, w której produkowane są Bayraktary. Pierwotnie zakładał, że potrwa ona trzy tygodnie. Udało się ją zakończyć w ciągu niecałych czterech dni. Później ogłoszono, że Turcja przekaże Litwie drona bojowego dla Ukrainy za darmo.

Audrius Tapinas jest kontrowersyjnym dziennikarzem znanym ze swojego politycznego zaangażowania. Ma własną telewizję internetową Lasives TV, założoną w 2016 r., o nazwie identycznej jak jedna z liberalnych partii.

Przed wyborami 2020 r. Tapinas prowadził czarną kampanię przeciwko Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związkowi Chrześcijańskich Rodzin poprzez masowe kolportowanie krytycznych wobec partii mniejszości polskiej ulotek.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz