Litwa kupuje od Chin miliony sztuk sprzętu ochronnego i medycznego, w tym łącznie 7,5 mln masek respiratorowych i maseczek ochronnych. Dostawa jest przewidywana najdalej w ciągu dwóch tygodni.

Ambasador Litwy w Chinach, Ina Marčiulionytė poinformowała, że w piątek sfinalizowano zakup chińskiego sprzętu ochronnego i medycznego, mającego pomóc w walce z epidemią koronawirusa. Zaznaczył, że środki te są obecnie gromadzone i niebawem zapadnie decyzja, jak trafią one na Litwę. W grę wchodzi transport lotniczy oraz kolejowy.

Jak podaje polskojęzyczny portal Znad Wilii, „na Litwę ma dotrzeć 1,8 mln respiratorów, 810 tys. okularów ochronnych, 5,7 mln masek ochronnych, 1,8 mln czepków jednorazowych i tyle samo szlafroków jednorazowych, 15 mln jednorazowych rękawiczek, 3,6 mln jednorazowych ochraniaczy na buty i 1,05 mln jednorazowych kombinezonów z kapturami”. Podobne liczby podaje litewski portal Delfi. Z kontekstu i z porównania z innymi źródłami wynika jednak, że jako „respiratory” należy raczej rozumieć specjalne maski ochronne (respiratoowe), najpewniej typu N95, natomiast termin „maski ochronne” zapewne dotyczy zwykłych maseczek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Marčiulionytė zapewnia, że dostawa medycznych środków ochrony osobistej dotrze na Litwę najszybciej, jak to możliwe. Dodała, że litewska placówka dyplomatyczna pomogła w organizacji zakupu, przy czym obecnie wciąż dociera do niej „nawał” wniosków z kraju.

Minister Zdrowia RL Aurelijus Veryga uważa, że zamówione materiały powinny dotrzeć do kraju w ciągu dwóch tygodni. Zaznaczył, że jest to największa ilość takiego sprzętu, jaką Litwa kiedykolwiek zamówiła.

Litewskie władze nie zdradzają na razie wartości umowy ani spółki, z którą została ona podpisana.

Według stanu na piątek wieczór, na Litwie potwierdzono łącznie 63 przypadki zakażenia SARS-CoV-2, z czego 14 potwierdzono 20 marca. Jedna osoba jest uznawana na wyzdrowiałą, jak dotąd nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Wcześniej informowaliśmy, że Chiny wysłały na Litwę 20 tys. maseczek ochronnych oraz 120 tys. rękawiczek. Chińska ambasada w Wilnie przekazała, że jest to dar od koncernu Huawei i Chińskiej Izby Handlu. Przewożący je samolot wystartował z Państwa Środka w czwartek, w piątek wczesnym rankiem miał wylądować na Litwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ponadto, Chińczycy przekażą Unii Europejskiej 2 mln masek medycznych, 200 tys. respiratorów i 50 tys. szybkich testów w celu opanowania epidemii koronawirusa.

zw.lt / delfi.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz