Z powodu zagrożenia koronawirusem, litewski rząd zdecydował o objęciu całego kraju 15-dniową kwarantanną. Za złamanie jej zasad będzie grozić odpowiedzialność karna.

W sobotę wieczorem podczas posiedzenia rząd Republiki Litewskiej podjął decyzję o objęciu całego kraju kwarantanną na okres 15 dni, począwszy od poniedziałku o północy. To wynik szerzącej się pandemii koronawirusa.

W związku z tą decyzją, Litwa zostanie zamknięta dla obcokrajowców, z wyjątkiem rodzin jej obywateli, osób posiadających zezwolenie na pobyt, dyplomatów oraz żołnierzy NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Wszystkie takie osoby, które w tym czasie wjadą do kraju, zostaną objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną.

Ograniczenia będą dotyczyć również podróżowania wewnątrz kraju. Zostanie zmniejszona intensywność ruchu autobusowego i kolejowego, a port w Kłajpedzie zostanie zamknięty dla statków wycieczkowych.

Ponadto, odwołane zostają wszystkie imprezy i wydarzenia na Litwie. Zabiegi w szpitalach zostaną ograniczone, z wyłączeniem tych niemożliwych do przełożenia. Zakazano także widzeń w więzieniach i stacjonarnych placówkach społecznych. Zreorganizowane zostaną rutynowe szczepienia, a usługi dentystyczne zostaną zasadniczo przełożone.

Nie zostaje wstrzymana działalność hoteli czy sanatoriów, ale zakazane ma być świadczenie usług rehabilitacji i spa niezwiązanych z leczeniem. Apteki mają działać dalej, ale ich praca powinna zostać tak zreorganizowana, żeby zminimalizować kontakt między klientami a personelem apteki.

Instytucjom państwowym i samorządowym, a także przedsiębiorstwom państwowym zalecono wprowadzić pracę zdalną. Zalecenie to skierowano również do sektora prywatnego.

Restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos lub z dostawą, a większość sklepów, z wyjątkiem spożywczych, drogerii i aptek, ma zostać zamknięta. Ponadto, w obliczu zagrożenia koronawirusem rząd apeluje do duchownych, aby nie sprawować Mszy św. w kościołach.

Premier Saulius Skvernelis ostrzegł, że jak tylko zacznie obowiązywać kwarantanna, każdemu, kto zignoruje nakazy rządowe, będzie groziła odpowiedzialność karna.

Już w czwartek na Litwie ograniczono działalność placówek edukacyjnych, które od 16 marca przez dwa tygodnie mają pozostać zamknięte.

Przeczytaj: Trzeci zgon w Polsce z powodu koronawirusa. Łączna liczba zakażonych przekroczyła 100

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek wieczorem o wprowadzeniu przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego. Od niedzieli 15 marca w Polsce będą przywrócone kontrole na wszystkich granicach. Będzie się odbywać klasyczna odprawa graniczna wraz z procedurą sanitarną. Cudzoziemcy będą mieli zakaz wjazdu do Polski. Zawieszone zostają regularne międzynarodowe połączenia osobowe lotnicze i kolejowe, ale nie samochodowe. Obywatele Polski wracający w ten sposób do kraju będą przechodzić 14-dniową kwarantannę – w domu bądź w miejscu wyznaczonym przez wojewodę. Osoby, u których na granicy zostaną stwierdzone symptomy chorobowe, będą przekazywane do najbliższego szpitala.

L24.lt / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz