W poniedziałek litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że przekazało Ukrainie moździerze na podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego M113A2.

Jak przekazał portal Mil.in w poniedziałek litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że przekazało Ukrainie moździerze na podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego M113A2.

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały 12 jednostek M113: 10 jednostek 120-mm moździerzy samobieżnych Panzermörser i 2 jednostki opancerzonych wozów kierowania ogniem. plany przekazania tej broni ogłoszono w zeszłym miesiącu.

Ukraina otrzymała również niezbędną amunicję do tych moździerzy.

„Litwa nadal wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Chciałbym podziękować żołnierzom armii litewskiej oraz specjalistom ds. obrony narodowej, którzy w krótkim czasie przygotowali i zorganizowali logistykę” – powiedział minister obrony Litwy Arvidas Anušauskas.

Według otwartych danych w armii litewskiej znajduje się około 40 niemieckich moździerzy samobieżnych Panzermörser M113. Litwa otrzymała 42 takie maszyny z Niemiec w latach 2005-2006. Jako broń stosuje się moździerz Tampella 120 mm o zasięgu do 6350 metrów. Załoga i obsługa moździerza składa się z 5 osób.

W 2013 roku litewskie Ministerstwo Obrony podpisało kontrakt o wartości 6,6 mln euro z izraelską firmą Elbit na modernizację parku Panzermörser M113. Zaktualizowane pojazdy weszły do ​​litewskiej armii w 2015 roku.

Podczas modernizacji wymieniono lufy moździerzy. Maszyny otrzymały nowy cyfrowy system kierowania ogniem. Zaktualizowano także przyrządy do obserwacji i regulacji ognia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply