Przewodnicząca litewskiego parlamentu Irena Degutienė proponuje ogłoszenie roku 2013 rokiem powstania styczniowego. W środę w sekretariacie Sejmu został zarejestrowany odpowiedni projekt uchwały.

Za niecałe trzy lata przypada 150. rocznica powstania. Jak wskazano w projekcie uchwały, Litwa ogłaszając rok 2013 rokiem powstania styczniowego chce „należycie uczcić to znaczące dla Litwinów, Polaków i Białorusinów wydarzenie historyczne”.

„Powstanie 1863 roku jest ważną częścią historii Europy, stanowi historyczną i kulturalną więź z naszymi sąsiadami – Polakami i Białorusinami. Znaczenie tego powstania w czasach radzieckich było pomniejszane i wypaczane, dlatego też zbliżający się jubileusz stworzy możliwość dokonania obiektywnej oceny tego wydarzenia” – czytamy w projekcie uchwały.

Odnotowuje się w nim, że w 2013 roku Litwa będzie przewodniczyć Unii Europejskiej, „co pozwoli na należyte wyeksponowanie jubileuszu powstania styczniowego, zorganizowanie wspólnych obchodów z sąsiadami”.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz