Wołodymyr Sereda, lider Ukraińców z tzw. Zakerzonia, publicznie stwierdził, że oskarżanie przez Sejm ukraińskich nacjonalistów o ludobójstwo na Polakach to przejaw „ukrainofobii”. Bardzo nie podoba mu się również określenie „Małopolska Wschodnia”.

Podczas specjalnej konferencji prasowej z udziałem ukraińskich historyków i działaczy społecznych, zorganizowanej w związku z przyjętą przez Sejm uchwałą wołyńskąupamiętniającą ofiary polskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wystąpił także Wołodymyr Sereda, szef Związku Towarzystw Deportowanych Ukraińców „Zakerzonia”.

„Podczas obrad sejmowych posłowie prześcigali się w super-szowinizmie”– stwierdził Sereda. Oburzyło go także używanie sformułowania „Małopolska Wschodnia”:

„Można zrozumieć, że ktoś na jakimś wiecu pozwala sobie mówić tak na Wołyń i Galicję, ale gdy robi to poseł na Sejm podczas posiedzenia, a potem jeszcze jeden, drugi i trzeci… Gdzie ja żyję? W Małopolsce Wschodniej? Wydawało mi się, że żyjemy na terytorium Ukrainy”.

PRZECZYTAJ: Neobanderowska Swoboda o uchwale wołyńskiej: to podstępny cios w plecy walczącej z Rosją Ukrainy

Zdaniem Seredy, sejmowa uchwała to „owoc spekulacji politycznych”. „To, że wszelkie oskarżenia są kierowane w stronę ukraińskich nacjonalistów – to lekka ukrainofobia, bo zwykły obywatel nie rozróżnia, czy to był nacjonalista czy pół-nacjonalista”– powiedział.

Przeczytaj również: Były członek kierownictwa neobanderowskiej Swobody chce obarczyć II RP i AK winą za „etnocyd” Ukraińców

Zik.ua / Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. sylwia
  sylwia :

  Sereda powiedzial: '…To, że wszelkie oskarżenia są kierowane w stronę ukraińskich nacjonalistów – to lekka ukrainofobia, bo zwykły obywatel nie rozróżnia, czy to był nacjonalista czy pół-nacjonalista” …’ Ależ tak; nacjonaliści uczestniczyli w rzeziach wśród tłumów pospolitego ruszenia rozszalałych w krwawym amoku Ukraińców żądnych mordu, gwałtu i rabunku. Tekst uchwały winien być 'UCHWAŁA
  SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  z dnia 7 lipca 2016 r.
  w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców…’ Mordowali Polaków Ukraińcy a nie Norwegowie.

 2. mop
  mop :

  W lutym 1943 roku UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) rozpoczęła masową eksterminację ludności polskiej mieszkającej na Wołyniu. W wyniku „rzezi wołyńskiej” śmierć poniosło 50-60 tysięcy Polaków i około 2,5 tysiąca Ukraińców. Poniżej prezentujemy 362. sposoby na torturowanie i mordowanie obywateli Polski, stosowane przez UPA i współpracującej z nią ludności ukraińskiej.
  http://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331

 3. greg
  greg :

  Jakiego szmato „zakerzonia”?! Terenów II RP, zrabowanych i przekazanych ukraińskim sowieckim komunistom (nie wam bander-degeneratom) przez zbrodniarza Stalina, które jak pasarzy przywłaszczyliście sobie.

  Po drugie, aż się prosi, żeby też w Polsce, tak jak np. na Rynku we Lwowie w stos. do polskich stowarzyszeń, wszelkie siedziby tzw. stowarzyszeń ukraińców w Polsce otaczać wianuszkiem tabliczek z nazwami polskich stowarzyszeń potomków 200 tys. Polaków zamęczonych w Ludobójstwie przez banderowskich zbrodniarzy oraz 950 tys. Polaków pod groźbą śmierci wysiedlonych z województw wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i in.