Ukraińskie wojsko otrzyma pierwsze czołgi Leopard 1 latem tego roku, a Leopard 2A6 – pod koniec marca. O terminie i wielkości dostaw rozmawiano podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa na Ukrainie.

Jak przekazał w środę portal Mil.in, ukraińskie wojsko otrzyma pierwsze czołgi Leopard 1 latem tego roku, a Leopard 2A6 – pod koniec marca. O terminie i wielkości dostaw rozmawiano podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa na Ukrainie.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że ukraińskie załogi wyjechały już na szkolenie do Niemiec.

„Dzisiaj mieliśmy zaszczyt wraz z ministrem obrony Niemiec eskortować nasze wojsko do przeprowadzenia szkolenia na Leopardzie 2. Mój kolega naprawdę podziwia szybkość szkolenia Ukraińców, którzy otrzymują wiedzę” – napisał.

Niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że czołgi Leopard 2A6 będą gotowe do wysłania na Ukrainę pod koniec marca.

Dodatkowo rząd niemiecki zgodził się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 1.

„Do lata będzie 20-25 takich czołgów, około 80 do końca roku” – powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

We wtorek w mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, że Niemcy dają „zielone światło” na wysłanie na Ukrainę starych czołgów Leopard 1. Chodzi o reeksport 187 wozów, które miałyby dostarczyć ze swoich magazynów niemieckie koncerny Rheinmetall oraz Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FGG). Pierwszy z nich ma zapewnić 88 czołgów, a drugi – 99.

Niemieckojęzyczny serwis portalu „Business Insider” podał, że oficjalne informacje w tej sprawie mają zostać opublikowane jeszcze we wtorek 7 lutego br. Rząd w Berlinie miał już wyrazić zgodę. Podobne informacje podał portal bulgarianmilitary.com.

Jednocześnie, „BI” zaznacza, że do wyjaśnienia pozostaje sprawa sfinansowania remontu czołgów, które według źródeł serwisu są w dużej części w złych stanie technicznym i wymagają naprawy. Decyzja ma zapaść dopiero za kilka tygodni. Ponadto, nie jest jasne, czy wszystkie 187 wozów będzie zdatnych do wykorzystania w boju. Przypuszczalnie, część z nich może nadawać się tylko jako źródło części zapasowych.

Według źródeł „BI” w niemieckich kręgach rządowych, czołgi Leopard 1 raczej nie trafią na Ukrainę wcześniej, niż w połowie tego roku. Eksperci, a za nimi ukraińskie media, m.in. agencja UNIAN, zwracają uwagę, że to za późno, by niemieckie Leopardy 1 mogły zostać użyte do odparcia spodziewanej, wiosennej rosyjskiej ofensywy.

Wcześniej niemiecka gazeta „Handelsblatt” podała, że Niemcy mogą dostarczyć Ukraińcom do 160 czołgów Leopard 1. Według gazety nie wiadomo, kiedy pojazdy te byłyby gotowe do wysłania.

Przypomnijmy, że w piątek niemiecki rząd podjął decyzję o zezwoleniu przedsiębiorstwom przemysłu obronnego na transfer czołgów Leopard 1 ze swoich zapasów na Ukrainę.

Pisaliśmy też, że niemieckie firmy Rheinmetall i FGG sugerowały rządowi, że mogą przygotować kilkadziesiąt czołgów Leopard 1 do wysłania na Ukrainę, ale większym problemem jest brak amunicji.

Czytaj również: Media: Dania może kupić dla Ukrainy Leopardy 1A5

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply