Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził w sobotę, że liczy na zakończenie „operacji specjalnej” kompleksowym porozumieniem o neutralnym statusie Ukrainy z gwarancjami bezpieczeństwa dla niej.

Operacja specjalna zakończy się, mam nadzieję, podpisaniem kompleksowych dokumentów w sprawach, o których wspomniałem: kwestii neutralności Ukrainy z gwarancjami jej bezpieczeństwa – oświadczył Ławrow, cytowany w sobotę przez agencję RIA Novosti.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podawaliśmy, Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta oraz szef ukraińskich negocjatorów, oświadczył w piątek, że rozmowy pokojowe z Rosją mogą potrwać co najmniej kilka tygodni. „Pojawiły się oznaki, że stanowisko Moskwy w rozmowach pokojowych z Ukrainą staje się bardziej odpowiednie” – dodał. „Nie możemy oddać jakichkolwiek terytoriów” – podkreślił.

Podolak podkreślił, że armia rosyjska nie walczy z armią ukraińską, lecz z cywilami. Jego zdanie taktyka Rosji polega na „okrążaniu dużych miast, bombardowaniu ich pociskami manewrującymi i bombami lotniczymi, by tworzyć enklawy humanitarne”. „Próbują wprowadzić na Ukrainie scenariusz wojny w Syrii lub Afganistanie” – powiedział.

Choć negocjacje pełnego porozumienia mogą potrwać dłużej, w nadchodzących dniach może zostać uzgodnione zawieszenie broni, które pozwoli na otwarcie większej liczby korytarzy humanitarnych – stwierdził doradca prezydenta Ukrainy.

Zobacz także: Ukraina: jesteśmy otwarci na neutralny status, ale chcemy twardych gwarancji bezpieczeństwa

Informowaliśmy, że w piątek przewodniczący rosyjskiej delegacji na rozmowy z Ukrainą, doradca prezydenta Rosji Władimir Miediński oświadczył, że obie strony „maksymalnie zbliżyły swoje stanowiska” w kwestii neutralnego statusu Ukrainy.

Temat neutralnego statusu i nieprzystąpienia Ukrainy do NATO jest jednym z kluczowych punktów rozmów. Jest to ten punkt, w którym strony maksymalnie zbliżyły swoje stanowiska” – powiedział rosyjski negocjator.

Jak dodał, w tych punktach są „niuanse”, związane z gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy, w razie rezygnacji z planów przystąpienia do NATO. Według niego, w kwestii demilitaryzacji Ukrainy obie strony rozmów są „w połowie drogi”.

Do słów rosyjskiego negocjatora odniósł się przewodniczący ukraińskiej delegacji. „Oświadczenia strony rosyjskiej są tylko jej stanowiskiem życzeniowym. Wszystkie oświadczenia mają na celu, m.in., sprowokowanie napięcia w mediach. Nasze stanowisko się nie zmieniło, [to] zawieszenie broni, wycofanie [rosyjskich – red.] wojsk i silne gwarancje bezpieczeństwa wraz z konkretnymi formułami” – napisał na Twitterze Podolak.

Zobacz także: Podolak: chcemy ukraińskiego modelu neutralności, z twardymi gwarancjami bezpieczeństwa

ria.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz