Kuropaty: uczcili pamięć ofiar

28 lutego na uroczysku Kuropaty grupa więźniów “Gułagu”, członkowie sekcji “Memoriału”, a także członkowie Białoruskiego Społecznego Towarzystwa Ochrony Pomników Historii i Kultury uczcili pamięć ofiar stalinowskich represji zamordowanych w Kuropatach.

Zebrani złożyli wieniec pod “Krzyżem straceń”, zapalili lampki i zaśpiewali kilka patriotycznych pieśni.

Przewodniczący “Memoriału” Wiaczesław Siwczik ogłosił, że jego organizacja będzie w dalszym ciągu zabiegać o wprowadzenie do narodowego kalendarza “Dnia pamięci ofiar totalitarnego reżimu na Białorusi” i ustanowienie go 29 października. Według niego w nocy z 29 na 30 października 1937 r. przez republikę przewaliła się kolejna fala represji, wymierzona w białoruską inteligencję. Podczas niej, zdaniem przewodniczącego “Memoriału”, niemal wszyscy przedstawiciele białoruskiej elity zostali zamordowani.

Przewodniczący Siwczik zaapelował też o masowe uczestnictwo w przedsięwzięciach związanych z “Rokiem Pamięci Ofiar 1939 r.”, poświęconego 70-leciu paktu Ribbentrop- Mołotow, początkowi II wojny światowej i niemiecko – sowieckiej agresji przeciwko Polsce. Podkreślił on, że zaraz po przyłączeniu Zachodniej Białorusi do ZSRR na jej ludność spadły dwie fale komunistycznych represji, ofiarą których padło setki tysięcy osób.

Zastępca przewodniczącego “Memoriału” Władymir Romanowski wezwał z kolei młodzież do uczestnictwa w projekcie “Memoriału” zakładającego sporządzenie katalogu miejsc straceń ofiar stalinizmu. Nadmienił także, że wiosną “Memoriał” chce oznaczyć i wyeksponować niedaleko miejscowości Głębokie miejsce rozstrzelania kolumny więźniów politycznych ewakuowanych z więzienia po ataku Niemców na ZSRR.

Następne spotkanie w Kuropatach odbędzie się 29 marca b.r.

(mak)/(“BiełaPAN”)/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply