Kuropaty na liście UNESCO?

Przewodnicząca Białoruskiej Asocjacji Ofiar Politycznych Represji – Zinaida Tarasewicz, naukowy kierownik historyczno – kulturalnego dziedzictwa “Kuropaty” – Maja Klesztornaja i przewodniczący Białoruskiego Społecznego Towarzystwa Ochrony Pomników Historii i Kultury Anton Astapowicz, zwrócili się do Administracji Prezydenta i Rady Ministrów Białorusi o wystąpienie do UNESCO o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody uroczyska Kuropaty.

W swoim piśmie przedstawiciele trzech społecznych towarzystw piszą, że miejsce likwidacji ofiar politycznych represji 1930- 1940 w Kuropatach jest jednym z największych i znaczących historycznych pomników Białorusi i powinno zostać wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Działacze proszą także władze o objęcie Kuropat szczególna ochroną prawną i utworzenie wokół nich stref ochronnych. Nie proponują przy tym, by wprowadziły one jakieś szczególne rozwiązania prawne. Chcą tylko, by zastosowały w praktyce obowiązującą od 2006r. ustawę o “Ochronie historyczno – kulturalnej spuścizny Republiki Białoruś” i wdrożyły w życie projekt stref ochrony pomnika historii “Miejsce likwidacji ofiar politycznych represji lat 1930 – 1940 na uroczysku Kuropaty”, zatwierdzonych na posiedzeniu “Białoruskiej republikańskiej naukowo – metodycznej rady d.s. historyczno – kulturalnej spuścizny przy Ministerstwie Kultury” 20 maja 2003r.

Sprawa ma również aspekt polski. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że znaczącą część ofiar rozstrzelanych i pogrzebanych w Kuropatach stanowią Polacy z Dzierżyńskiego Rejonu Autonomicznego, a także innych terenów Białorusi. Ewentualne poparcie udzielone władzom Białorusi przez stronę polską mogłoby zmobilizować Mińsk do objęcia ochroną milicyjna uroczyska, na którym obecnie dochodzi do częstych aktów wandalizmu, niszczenia krzyży i profanacji mogił. Częstym obiektem chuligańskich wybryków jest także krzyż ustawiony na kuropackim uroczysku przez Straż Mogił Polskich. Zawieszona na nim tablica służy jako tarcza dla młodzieży włóczącej się po uroczysku z bronią pneumatyczną.

Kresy.pl/(mak)

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply