Pod rządami kemalistów i postkemalistów państwo tureckie zwalczało noszenie muzułmańskich chust przez kobiety. Recep Tayyip Erdogan chce gwarancji niedopuszczenia powrotu tych praktyk.

Obecny prezydent Turcji powiedział w środę, że jego partia może poddać pod referendum poprawki do konstytucji chroniące prawo kobiet do noszenia muzułmańskiego nakrycia głowy. Pisząca o sprawie agencja informacyjna Reutera twierdzi, że kwestia ta może polaryzuje tureckie społeczeństwo

Rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wychodzi z inicjatywą w czasie, gdy partie walczą o poparcie przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, jakie mają się odbyć w czerwcu przyszłego roku. Reuter twierdzi, że sondaże pokazują, iż poparcie dla obozu Erdogana spada. Inne badania pokazują, że niewielu Turków postrzega islamską chustę jako punkt debaty, podczas gdy krytycy i opozycja twierdzą, że prawdziwym celem poprawek jest społeczność LGBT.

Powstała wiek temu po likwidacji Imperium Otomańskiego współczesna Republika Turcji została zdefiniowana przez jej twórców jako państwo zdecydowanie świeckie. Mustafa Kemal i jego następcy zwalczali noszenie przez kobiet muzułmańskich okryć głowy, zabraniając ich w instytucjach publicznych. Jednak prawo to było stopniowo przywracane po przejęciu władzy w kraju przez konserwatywną AKP, która przejęła władzę w 2002 r.

Lewicowa Republikańska Partia Ludowa (CHP) niegdyś sprzeciwiająca się noszeniu chust w parlamencie i urzędach publicznych, dokonała radykalnego zwrotu proponując ustawowe utwierdzenie prawa do noszenia hidżabów.

W odpowiedzi Erdogan podniósł stawkę i zaproponował reformę konstytucyjną w tej kwestii, obejmującą środki mające na celu ochronę rodziny przed tym, co nazwał „perwersyjnymi trendami”, najwyraźniej mając na myśli wprowadzane w państwach zachodnich oficjalne związki osób tej samej płci.

Turecki prezydent zaproponował przeprowadzenie referendum, gdyby projekt zmian konstytucyjnych nie uzyskała poparcia minimum 360 deputowanych w 600-osobowym parlamencie potrzebnym do zmian konstytucyjnych. AKP i jej nacjonalistyczni koalicjanci mają 334 mandaty.

Czytaj także: W Kanadzie policjantki będą mogły nosić hidżaby

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz