Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz konsultował się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim kilka miesięcy temu na temat rozmowy z przywódcą Kremla Władimirem Putinem.
Jak napisał na X Dmytro Kułeba, kanclerz Niemiec Olaf Scholz miał konsultować się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim kilka miesięcy temu na temat rozmowy z przywódcą Kremla Władimirem Putinem. Według byłego ministra spraw zagranicznych, kilka miesięcy temu Scholz zapytał Zełenskiego, czy rozmowa z Putinem byłaby właściwa.
“Zełenski sprzeciwił się temu pomysłowi, a Scholz wstrzymał się od głosu” – napisał.
Jednak, jak zauważył Kułeba, po wyborach w USA Scholz, pomimo wcześniejszych sprzeciwów Zełenskiego co do zasadności negocjacji z Putinem, postanowił wykonać telefon. “Zełenski publicznie, ale łagodnie go za to skrytykował” – powiedział. Według Kułeby taka decyzja kanclerza Niemiec ma kilka konsekwencji, w tym w szczególności fakt, że Putin “wyrwał się z europejskiej izolacji, a Niemcy utorowały mu drogę, zaraz po Węgrzech”.
“Putin pokazał światu, że jego strategia działa – Zachód ostatecznie pochyli głowę pod pretekstem wezwania go do zakończenia wojny, czego nie zamierza zrobić” – powiedział.
Kułeba twierdzi, że takim krokiem Scholz uderzył w reputację Niemiec wśród Ukraińców.
A few months ago, Chancellor Scholz asked President Zelensky whether a call to Putin would be appropriate. Zelensky opposed the idea, and Scholz refrained. However, after the US elections, Scholz decided the time had come and made the call. Zelensky publicly but gently criticized…
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) November 16, 2024
W komunikacie niemieckiego rządu czytamy, że „Kanclerz potępił agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wezwał prezydenta Putina do jej zakończenia i wycofania wojsk. Kanclerz starał się nakłonić Rosję do negocjacji z Ukrainą w celu ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz podkreślił nienaruszalny charakter tej wojny porozumienia”.
Olaf Scholz podkreślił także, że wysłanie północnokoreańskich żołnierzy do Rosji na misje bojowe przeciwko Ukrainie wiązałoby się z poważną eskalacją i rozszerzeniem konfliktu.
Zdaniem Kremla – Putin w rozmowie ze Scholzem zażądał, aby ewentualne porozumienie o zakończeniu wojny na Ukrainie uwzględniało „nowe realia terytorialne”. „Ewentualne porozumienia powinny uwzględniać interesy bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, opierać się na nowych realiach terytorialnych, a przede wszystkim odnosić się do pierwotnych przyczyn konfliktu” – powiedział Kreml w Moskwie po rozmowie telefonicznej.
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit podkreślił też, że Scholz rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w środę oraz że zamierza ponownie się z nim skontaktować po rozmowie z Putinem.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!