Szef MSZ Ukrainy twierdzi, że są kraje gotowe do tego, by szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, ale nie powiedział, o jakie państwa chodzi.

Szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba powiedział, że Ukraina otrzymała od kilku krajów sygnał o gotowości do rozpoczęcia szkoleń ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

„Jest postęp. Mamy jasne sygnały od niektórych krajów, że są gotowe rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów na F-16” – oświadczył ukraiński minister, cytowany przez „Militarnyj Portal”. Nie sprecyzował, o jakie kraje chodzi.

Jego zdaniem, myśliwce F-16 są w obecnych warunkach idealnymi samolotami ze względu na ich parametry techniczne. Zaznaczył zarazem, że Kijów nie przestaje zwracać uwagi również na inne maszyny. Dodał, że decydujące słowo w sprawie F-16 leży po stronie producenta i konieczne jest uzyskanie „zielonego światła” od Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej serwis „The Hill” podał, że część polityków Partii Demokratycznej wezwała rząd USA do przekazania Ukraińcom myśliwców F-16 oraz taktycznych rakiet balistycznych bardzo krótkiego zasięgu ATACMS. Oczekują też podjęcia przez prezydenta Joe Bidena konkretnych decyzji w tej sprawie. Demokraci mają mieć wsparcie również ze strony niektórych Republikanów.

Jak dotąd, Waszyngton kategorycznie odmawiał w obu przypadkach. Administracja Bidena argumentowała, że nie mają wystarczająco dużo systemów ATACMS, żeby coś wysłać Ukraińcom, zaś myśliwce aktualnie nie są priorytetem dla Ukrainy. Koncepcja ta ma jednak poparcie ze strony niektórych amerykańskich wojskowych i urzędników Pentagonu.

Władze w Kijowie uważają, że samoloty F-16 są ukraińskiej armii potrzebne i nalegają na jak najszybsze rozpoczęcie procesu przekazywania ich Ukrainie. Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, wezwał USA, by pozwoliły innym krajom, posiadającym te myśliwce, na ich przekazanie ukraińskim siłom powietrznym.

Czytaj także: Reznikow zachęca zagranicznych pilotów F-16 do wstępowania do ukraińskiej armii

Wcześniej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wyraził wdzięczność Polsce i Słowacji za podjęcie decyzji o przekazaniu poradzieckich myśliwców MiG-29 ukraińskim siłom powietrznym. Podkreślił jednak, że Ukraina potrzebuje nowocześniejszych samolotów.

mil.in.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Żebrzący u wszystkich Kułeba sam powinien zostać w końcu wysłany w pierwszy samodzielny lot F-16 a że wszyscy zgodnie twierdzą, iż Ukraińcy są niesamowicie zdolni i błyskawicznie uczą się obsługiwać zachodni sprzęt to Kułeba z pewnością by sobie nie tylko poradził ale przy okazji zestrzelił rosyjski samolot.