Klub Kukiz’15 i koło Wolni i Solidarni wnioskują o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu wspólnej “Deklaracji pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”.

Z kolei Prawo i Sprawie chce jak najszybszego drugiego czytania projektu. Konrad Głębocki z PiS, który złożył wniosek szybkie przeprowadzenie drugiego czytania projektu stwierdził, że w deklaracji najważniejszy jest zapis wspólnego sprzeciwu Polski i Ukrainy wobec łamania prawa międzynarodowego. Stwiedził on, że Rosja wielokrotnie zyskiwała na skłóceniu narodów, które chciała od siebie uzależnić. Nie można dzisiaj świadomie lub nie służyć realizacji tej polityki. W obliczu powrotu do imperialnej polityki Rosji i nasze narody winny wskazywać się solidarnością i współdziałaniem.

Jednak posłowie Kukiz’15 zauważyli jednak, że deklaracja jest próbą pisania na nowo historii. Według Józefa Brynkusa kompromitacją jest zapis przypominający o antykomunistycznej walce Ukraińców: owszem możecie za takową uznać działania Petlury, ale ujmując to tak, jak jest zapisane w projekcie uchwały dajecie zgodę na uznanie za te działania także akcji OUN-UPA. Poza tym stwarzacie mit o skali oporu porównywalnej z oporem społeczeństwa polskiego. Stwierdził również, że projekt zawiera też zobowiązanie moralnie “do ścigana i tych, którzy będą twierdzić, że było ludobójstwo na Ukrainie”.

CZYTAJ WIECEJ:
Sylwester Chruszcz z Kukiz’15: wspólna deklaracja parlamentów Polski i Ukrainy zrównuje polskich patriotów z upowcami

Z kolei Kornel Morawiecki z Wolnych i Solidarnych dodał: Czy my chcemy braterstwa i solidarności między naszymi narodami, między Polakami i Ukraińcami, czy chcemy obłudy. Ta deklaracja głęboko w wielu miejscach rozmija się z prawdą. Nie będziemy popierać nieprawdziwej deklaracji.

Wczoraj komisje sejmowe ds. UE oraz spraw zagranicznych na wspólnym posiedzeniu zaakceptowały głosami m.in. PiS i PO projekt wspólnej “Deklaracji pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”.

kresy.pl / rp.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. kbog
  kbog :

  To znowu zawracanie Wisły kijem. Nastepne rozwadnianie tematu. To podlizywanie się Ukraińcom jest upadlające dla Polaków. Takiiego uzależnienia nie było nawęt w najgłębszym PRL. Rusofobia przebija wszystko. Wszystko poświęcane jest dla UPAINY. Ambasada z ul. Pięknej 12 rządzi.

 2. kbog
  kbog :

  To znowu zawracanie Wisły kijem. Nastepne rozwadnianie tematu. To podlizywanie się Ukraińcom jest upadlające dla Polaków. Takiiego uzależnienia nie było nawęt w najgłębszym PRL. Rusofobia przebija wszystko. Wszystko poświęcane jest dla UPAINY. Ambasada z ul. Pięknej 12 rządzi.

 3. kojoto
  kojoto :

  Jak można uchwalać jakąkolwiek wspólną deklarację z parlamentem UPAdliny, który otwarcie gloryfikuje zwyrodniałych zbrodniarzy i wprowadza prawo penalizujące krytykę UPA, OUN etc. Od dawna wiadomo, że kierownictwo PiS to obcy agenci i zdrajcy, teraz wychodzi na to, że są nimi prawie wszyscy członkowie.

 4. algirdaitis
  algirdaitis :

  Upadek moralny tego kraju. Polska po raz pierwszy w historii wspiera panstwo holdujace zlu i majace za bohaterow nazistowskich banderowcow stepana bandere, romana suchewycza, klyma sawura, eneja, itp. Gdzie ta moralnosc na ktora sie powolujemy? Jestem ciekaw jak zareaguje na ta deklaracje wschodnia czesc Ukrainy, gdzie mieszkaja potomkowie zolnierzy Armii Czerwonej, ktorzy zwalczali niemieckich nazistow i tez banderowskich Ukraincow. Wedle tej deklaracji polskiego sejmu zolnierze Armii Czerwonej byli przeciez zbrojnym ramieniem komunistow. Kompletny bigos i belkot ta deklaracja. Robienie ludziom wody z mozgow. Naczelny pisior wystraszyl sie filmu Wolyn i nakazal w formie przeprosin dla banderowcow takiego gniota uchwalic. Wstyd i hanba!