Autorytet w kwestii kresowej ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski skomentował wspólną deklarację prezydentów Polski i Ukrainy podpisaną dziś w Kijowie.

Polsko-ukraińska deklaracja na najwyższym szczeplu określa “strategiczne” partnerstwo Polski i Ukraina jako “bezalternatywne”. Ksiądz Isakowicz-Zaleski skomnetowal ją na swojej stronie na portalu Facebook. “Ze smutkiem muszę stwierdzić, że zamiast prawdy o ludobójstwie dokonanym na Polakach w latach 1939 – 1947 oraz urzędowej gloryfikacji zbrodniarzy z UPA i SS Galizien znalazłem niej wyłącznie puste frazesy, godne nowo-mowy z epoki PRL” – pisze o deklaracji kapłan.

Lepiej ocenia wystąpienie Andrzeja Dudy na kijowskiej Akademii Dyplomatycznej gdzie “użył wprawdzie słowo ludobójstwo, ale nie wyjaśnił, kto i na kim jego dokonał. A była to idealna okazja do tego” – ocenia ksiądz Isakowicz-Zaleski. Generalna ocena wizyty prezydenta na Ukrainie i w ogóle jego osoby jest jednak negatywna – “Zawiodłem się po raz kolejny na panu prezydencie Andrzeju Dudzie, który pomiędzy I a II drugą turą ubiegłorocznych wyborów prezydenckich zapewniał o swoim przywiązaniu do prawdy historycznej o Kresach Wschodnich oraz szacunku dla rodzin ofiar. Jak widać, słowa nie dotrzymał” – kończy swój komentarz kapłan.

Czytaj także: Ks. Isakowicz – Zaleski dla Kresów.pl o plusach i minusach uchwały wołyńskiej

facebook.com/kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. mortensen
  mortensen :

  Maliniak znów zrobił z gęby dupę. Ot i styl neosanacji. Parę minut temu niejaki (coś tam) selin,stwierdził że linia gyedroiciowska jest linią wytyczną dla polityki wschodniej. No to ,to mi ręce nogi opadły…

 2. poznaniak74
  poznaniak74 :

  Hałyczyństwo potrzebuje na gwałt kasy bo ani UE, ani USA wraz z MFW juz nie chcą ich dotować, stąd ta “wielka miłość” do “Lachów”. Jak dostana kase to znowu pokażą Dudzie jego miejsce w szeregu, jak to zrobił Poroszenko w sprawie uczestnictwa Polski w sprawie rozmów o Donbasie…

 3. krakus
  krakus :

  Trzeba cały czas naciskać, to daje efekt. 20 lat temu po PRL-owskie rządy w ogóle nie mówiły nic o “Wołyniu”. Ale ludzie tacy jak Ks. Tadeusz wywalczyli szacunek dla ofiar. I najpierw była uchwała PO o “znamionach ludobójstwa”, teraz jest uchwała PIS o “ludobójstwie” i ustanowienie 11 lipca świętem, a następna powinna być ustawa o ludobójstwie i karanie z urzędu ludzi gloryfikujących UPA i zaprzeczających ich zbrodniom. Trzeba stawiać sprawę stanowczo, tylko wtedy będą mieli do nas szacunek. Trzeba też edukować społeczeństwo ukraińskie na każdym kroku, żeby czuli swoją winę. Jeśli będziemy tuszować własne cierpienie to taka zbrodnia może się powtórzyć, gdyż źli ludzie będą czuć się bezkarnie.

 4. tagore
  tagore :

  Ksiądz ,nie czyta ze zrozumieniem, strony nie doszły do porozumienia w żadnej kwestii i wydały oświadczenie całkowicie bez realnej treści. Przemówienie Dudy przed ambasadorami Ukrainy świadczy o tym ,że w ocenie Polski Ukraina wybrała Niemcy z wszystkimi tego konsekwencjami.
  Sojuszu z Ukrainą nie będzie. Razem z Niemcami będą popierać polską opozycję.

  tagore

 5. azar
  azar :

  Ciekawe kiedy PiSdzielce łąpami ABW zajmą się księdzem Tadeuszem Zalewskim jako agentem Kremla i Putina bo takie doniesienia zapewne już płyną od towarzysza Tymy ze związku upadlińców w Polsce