Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski skomentował skandaliczne pytanie jakie pojawiło się na tegorocznej maturze z Wiedzy o Społeczeństwie.

Uczniowie, którzy zdecydowali się zdawać rozszerzoną maturę z Wiedzy o Społeczeństwie, w formularzu egzaminacyjnym natknęli się na zdjęcie  dwujęzycznej tablicy z nazwą miejscowości. W tekście z nim związanym poinformowano, że tablice zostały zawieszone w w 2011 roku, a także że w 2007 roku doszło do wspólnego potępienia przez prezydentów Polski i Ukrainy akcję „Wisła”. Maturzyści dowiedzieli się, że głowy państw nazwały ją sprzeczną z podstawowymi prawami człowieka. Zdający maturę mieli odpowiedzieć o jaką mniejszość etniczną chodzi, a także wskazać naruszone przez Akcję „Wisła” prawa i wolności człowieka.

 

Sprawę ostro skomentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który stwierdził na swoim profilu w serwisie Facebook: Aż się wierzyć nie chce, że takie skandaliczne pytania mogły paść na maturze w polskiej szkole! Czyżby ich autorem był banderowiec Wołodymyr Wiatrowycz, szef IPN w Kijowie? A może któryś z rodzimych „gierdoyciowców” lub sojuszników oligarchy Petro Poroszenki? Duchowny oświadczył także, że wygląda to na propagandę komunistyczną, a nie czasy jak to określił „dobrej zmiany”:

W komentarzu jaki ksiądz udzielił dla wp.pl, stwierdził, że to pytanie na maturze z góry sugeruje odpowiedź, że prawo zostało złamane. Uczniowie zostali postawieni w trudnej sytuacji, ponieważ mogą powoływać się na przeróżne opinie. Nie ma jednoznacznej oceny tej akcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ks. Isakowicz-Zaleski wskazuje, że pytanie sugeruje odpowiedź, która może być niezgodna z wiedza maturzysty, stawiając go pod ścianą. To właśnie miało wywołać jego ostra reakcję.

CZYTAJ TAKŻE:
Posłowie PO do rządu: mówicie o Wołyniu, a nie o Akcji „Wisła”; proponujecie Polakom tępy nacjonalizm
Wołyńska Rada Obwodowa: Polacy powinni przeprosić za akcję „Wisła”

W kolejnym wpisie w serwisie Facebook duchowny wyraził nadzieję, że ta skandaliczna sprawa zostanie wyjaśniona: Mam nadzieję, że pani minister [edukacji] wyjaśni skąd wzięły się te pytania i kto jest ich autorem. Opisywanie bowiem operacji wojskowej „Wisła” jako „zbrodni przeciw ludzkości” jest sprzeczne z polską racją stanu. A wciąganie do tego maturzystów, którym z góry sugeruje się odpowiedź, jest sprzeczne z zasadami szkolnictwa.

PRZECZYTAJ: W sprawie akcji „Wisła”

kresy.pl / wp.pl / facebook.com

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Jerzy Osowiak
  Jerzy Osowiak :

  3RP rządzą mniejszości Narodowe podszywajace się pod Polaków i owoce zbieramy. Jak można zadawać pytanie i umieszczać odpowiedź to wygląda na maturę dla uczniów opuzinionych w rozwoju powinien ktoś za to odpowiedzieć. W MEN są sami psychole i glupa wala dobra zmiana PiS trzeba odsunąć bliźniaków PiS i PO od stolików na zawsze

 2. tagore
  tagore :

  Ciekawe ,że nie umieszczono tam pytania : Zamieszkała przez Polaków miejscowość Huta Pieniacka została spalona ,a większość ludności wymordowana przez ukraińskich faszystów pod niemieckim dowództwem i UPA oraz jej wsparcie z pośród miejscowej ludności ukraińskiej.Jakie prawa z katalogu praw człowieka napastnicy naruszyli.

 3. Beresteczko1651
  Beresteczko1651 :

  To, że takie pytanie było na maturze świadczy, czego uczy się młodzież w polskich szkołach. Podejrzewam, że przedstawieniu Operacji Wisła z ukraińskiego punktu widzenia jest w programie poświęcone o wiele więcej miejsca niż ukraińskiemu ludobójstwu na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, o ile w ogóle ten drugi temat jest tam poruszany. Ale trudno się dziwić skoro Ukraińcy układają harmonogram polskiego Sejmu, to dlaczego nie mieliby układać programów szkolnych czy pytań na maturze!

  • MadMike
   MadMike :

   @Beresteczko1651 Ano w „nowym” programie nauczania w kl. 8 jeśli dobrze pamiętam, na historii jest mowa o wojnie polsko-ukraińskiej w trakcie IIWS.
   Natomiast pytanie jest podejrzane bo poprawna odp. (przynajmniej według arkusza) Łemkowie. Czyli jeśli ktoś napisał ukraińcy to będzie źle czy dobrze?

   • Mazowszanin jeden
    Mazowszanin jeden :

    @MadMike Właśnie miałem napisać, że poprawną odpowiedzią są Łemkowie a oni sami jakoś niekoniecznie identyfikują się z narodowością ukraińską (przynajmniej znaczna ich część). Ci, co nawet wyjechali na teren obecnej Ukrainy, czy to w ramach wymiany narodowości pomiędzy ZSRR i III Rzeszą (Rusini za Niemców Nadwołżańskich), czy to ramach stosownej wymiany ludności pomiędzy rządem PKWN a USRR/ZSRR (zarówno te dobrowolne, jak i wymuszane wyjazdy), byli tam dość, tu eufemizm, „specyficznie przyjmowani” przez ludność lokalną na terenie tzw. zachodniej Ukrainy. Woleli już, jak mieli konieczność wyboru miejsca pobytu w ramach USRR, mieszkać pod Charkowem czy Donbasem. Zdziwko? https://youtu.be/RPPnkltOMDY Polecam ten film (można spokojnie zrozumieć jak się przyłożyć i mieć lekki choć zapas lingwistyczny), na prawdę potrafi chwilami zatkać z wrażenia, a zarazem człowiek rozumie w lot czemu Łemkowie potrafili zrobić oddzielne od ZUwP obchody ich deportacji w ramach Akcji „Wisła”.