IPN apeluje do mieszkańców Wileńszczyzny

Instytut Pamięci Narodowej prosi mieszkańców Wileńszczyzny o wsparcie w poszukiwaniach ofiar wojen, okupacji, komunistycznych represji.

W sobotę Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej zwróciło się do mieszkańców Wileńszczyzny z prośbą o pomoc w poszukiwaniach miejsc spoczynku ofiar wojen, okupacji i represji komunistycznych, do jakich doszło na tym obszarze Kresów Wschodnich. 

“Zajmujemy się poszukiwaniem i identyfikacją polskich obywateli, którzy zginęli w latach 1917-1956, a ich miejsca spoczynku są nieznane. Świadkowie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i terroru stalinowskiego odchodzą, lecz my wierzymy, iż możliwości, jakie daje dzisiejsza nauka pozwolą w przyszłości na odnalezienie, identyfikację i godny pochówek ofiar spoczywających w nieznanych mogiłach” –  portal wPolityce cytuje pracowników IPN dr Dominikę Siemińską i Michała Nowaka. Apelują oni do mieszkańców Wileńszczyzny: “jeżeli są Państwo krewnymi osób, które zginęły podczas wojen lub w latach terroru stalinowskiego, a miejsce ich spoczynku jest nieznane, jeżeli posiadają Państwo informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar faszyzmu i komunizmu. Prosimy o kontakt”. Pracownicy IPN podali też swoje adresy poczty elektronicznej, za pośrednictwem których można nawiązać z nimi kontakt: [email protected][email protected]. Informacje o akcji można znaleźć na specjalnej stronie internetowej stworzonej przez Instytut – www.poszukiwania.ipn.gov.pl. 

W IPN powstał specjalny Wydział Kresowy, który ma poszukiwać ofiar wojen i represji wobec Polaków oraz informacji o poległych i pomordowanych właśnie na terenie Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej. W maju jego pracownicy IPN byli już na Wileńszczyźnie by przeprowadzić rekonesans miejsc wytypowanych do poszukiwań a także dla ewentualnych powtórnych pochówków. Wiadomo, że jednym z miejsc badań będzie wileńskie Tusculanum. Pracownicy Instytutu chcą poszukiwać dawnych żołnierzy okręgów Wilno i Nowogródek Armii Krajowej. Należały one do najaktywniejszych okręgów AK.

Czytaj także: Polacy z Wileńszczyzny upamiętnili bitwę Armii Krajowej [+FOTO]

wpolityce.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply