Kowal twierdzi, że rzeź wołyńska “nie obciąża państwa ukraińskiego, bo nie istniało”

Zbrodnia wołyńska nie obciąża państwa ukraińskiego, ponieważ nie istniało – twierdzi poseł KO Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. Jak dodaje, to zbrodnia dokonana “przez obywateli polskich na innych polskich obywatelach”.

Poseł Paweł Kowal z KO, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, rozmawiał z Interią. W opublikowanym w sobotę materiale mówił o relacjach polsko-ukraińskich. “W sprawach polsko-ukraińskich, po przejęciu władzy, zastaliśmy destrukcję. Najpierw były emocje pozytywne, potem negatywne. PiS nie potrafił wykorzystać uczuć, które pojawiły się w pierwszym roku po ataku Rosjan. Nie udało im się przekuć ich w konkretne dokumenty, jakiś konkret. To przyczyna nieszczęścia” – oświadczył Kowal.

Wyraził opinię, że “bardzo ważne, żeby w takich sytuacjach podpisać nowy układ, umowę. Dostosować stan prawny do pozytywnych emocji”.

“Kiedy przejęliśmy władzę, Ukraina miała już wynegocjowane niektóre rozwiązania z Komisją Europejską. Staramy się to zmienić, żeby zająć się tym, co należy do każdego rządu tu i teraz. Chcemy zabezpieczyć interesy grup i branż, które tracą na uwolnieniu handlu zbożem z Unią Europejską” – powiedział polityk, odnosząc się do protestów rolników i przewoźników.

Poseł odniósł się też do kwestii relacji z Ukrainą w kontekście ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jego zdaniem, “obecnie nic nie da się uzyskać”.

“Dogadać można się jedynie na ekshumacje i oznaczenie grobów [ofiar rzezi wołyńskiej – red.]. Jeżeli Ukraińcy uznają, że nie jest to dla nich ważna rzecz, trzeba poczekać, aż zmienią zdanie. Przecież nie będziemy działać na siłę. Jeżeli ktoś ma pomysł, żeby co drugą ulicę na Ukrainie nazwać arterią Romana Szuchewycza, niech to zrobi. To nie jest powód do najeżdżania Ukrainy, prawda?” – stwierdził ironicznie.

Czytaj: Kowal: zostanie zapisane w historii, że na koniec Polska się z Ukrainą pokłóciła i w czasie wojny blokowała handel

“Jeśli ktoś sobie mebluje u siebie, możesz im przekazać swoje uwagi. Przyjaźnię się z Ukraińcami i często im mówię: za dużo tego. Tak się nie da, bo uważamy, że rzeź wołyńska była ludobójstwem. To kategoria prawna. Rzecz w tym, że państwo ukraińskie nie ma z tym za wiele wspólnego, bo nie istniało. Może trzeba to wyjaśnić jeszcze raz Polakom, którzy nie mają tego właściwie ułożonego?” – kontynuował.

Dalej stwierdził: “Mówimy o zbrodni dokonanej przez obywateli polskich na innych polskich obywatelach. Jedni byli narodowości ukraińskiej, drudzy polskiej. Nie uznajemy zmiany tej granicy, której dokonano w 1939 r. To była część Polski pod okupacją niemiecką lub nieformalną okupacją sowiecką. Zbrodnia nie obciąża państwa ukraińskiego, bo nie istniało. Zobowiązuje każdego uczciwego człowieka, żeby ją nazwać i potępić. Chciałbym, żeby moi przyjaciele z Ukrainy potrafili się od tego odciąć”.

Podobne twierdzenia prezentował w lipcu ubiegłego roku.

Zdaniem Kowala, tak właśnie wygląda polityka. “My mówimy jedno, oni odmawiają. Dlatego poczekamy aż zmienią zdanie. Polityk nie może myśleć tylko o przeszłości. Sam pan widzi, że temat mnie emocjonuje, nawet mówię innym głosem. Jestem jednak zmuszony do myślenia o tym, co będzie. Po trzech pokoleniach pojawią się historycy, którzy krytycznie spojrzą na działalność UPA” – powiedział poseł.

Przeczytaj: Kowal: nie ma czegoś takiego, jak „pomoc dla Ukrainy”, to w istocie pomaganie sobie

Czytaj również: Paweł Kowal: w kwestiach wojskowych nie ma różnicy pomiędzy interesem Polski a Ukrainy

wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

   • jaro7
    jaro7 :

    Wiem kim jest i każdy Polak o tym wie.Ale co tu polemizować z takim madrym inaczej Kowalem.wziął przykład z Niemców gdzie mordowali mityczni nazisci a nie Niemcy to tu mordowali “mityczni” banderowcy a nie ukraińcy .Dla mnie ważne jest jak zachowa się her tusk bo normalnym winno byc wywalenie tego spaslaka na zbity pysk podobnie jak konsul ukrainy na ukrainie Dzwonkiewicz.Niestety podejjrzewam ze reakcji nie będzie bo “polskość to nienormalność ” dla herr Tuska.

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  “Rzecz w tym, że państwo ukraińskie nie ma z tym za wiele wspólnego, bo nie istniało. Może trzeba to wyjaśnić jeszcze raz Polakom, którzy nie mają tego właściwie ułożonego?” – kontynuował.” – rzecz w tym, że bestialskiego ludobójstwa dokonali banderowscy zwyrodnialcy z OUN-UPA, ci sami którzy teraz są OFICJALNYMI, URZĘDOWYMI bohaterami państwa ukraińskiego i którym Ukraińcy stawiają pomniki a na ich cześć nazywają ulice, place, obiekty sportowe oraz jednostki wojskowe. Widocznie trzeba to jeszcze raz wyjaśnić Kowalowi i innym Ukraińcom którzy nie mają tego właściwie ułożonego.

  • franciszekk
   franciszekk :

   Wielce Czcigodny Panie!
   Aaa….. kto niby miałby tego dokonać i w czyim interesie – Bodnar?
   Gdyby to była SUWERENNA Najjaśniejsza RP to na pewno ktoś by się znalazł i wyrzuciłby go na tzw. zbity pysk!
   Obudź się Waść ze snu rycerza i przetrzyj oczy – żyjemy w Niesuwerennym Nadwiślańskim Landzie w ideologicznym kołchozie UE.
   PRL w ideologicznym kołchozie ZSRR z jedyną słuszną doktryną PROLETARIAT to był PIKUŚ w porównaniu z tym co teraz się dzieje!
   Polacy wstępując do kołchozu UE z wieloma utopijnymi doktrynami ideologicznymi zostali PO prostu oszwabieni!

 2. Wronq
  Wronq :

  To obrzydliwe co insynuuje Kowal!
  Jeśli jak chce nie można winić prawdziwych zbrodniarzy bo wówczas nie mieli Państwa to znaczy, że w jego rozumowaniu można winić jedynie Państwo. Skoro zbrodniarze go nie mieli to znaczy że należy winić inne Państwo. Wołyń i Małopolska Wschodnia w czasie okrutnych mordów wedle prawa międzynarodowego należały do… Polski. To zdaje się mówić ten człowiek! Obrzydliwe, oburzające i dyskwalifikujące z życia publicznego!

  Abstrahując od obrzydliwej insynuacji wedle rozumowania Kowala wszystko co zrobiono przed 1991 nie obciąża ukraińców. Czyli mogli nadziewać przebijać, rżnąć, palić niemowlęta, dzieci, kobiety i starców. Nic ich przecież nie obciążało bo nie mieli Państwa! Co to za patologiczna logika!? Otóż nie Kowalu. Była zbrodnia i dokonali jej ukraińscy zwyrodnialcy. Nic ich nie usprawiedliwia i należy wyciągnąć konsekwencje. Ukraińcy dokonali bestialskich mordów wyłącznie na własne konto! Ponadto , co już jest zgodne z Kowala logiką, 15% zbrodni ZSRR idzie na ukraińskie konto bo taką stanowili część populacji ZSRR.

 3. Roman1
  Roman1 :

  Chyba “inteligencja” Kowala nie dorównuje nawet inteligencji kowala. Kowal nie wie, iż obecna Ukraina to państwo potomków morderców z Wołynia i ci potomkowie za główny cel przyjęli wychwalanie tych morderców. Gorzej, że Kowal ma pełne poparcie Tuska i Szymusia płaczusia, czyli Polska swoim kierownictwem coraz bardziej upodobnia się do banderstanu. Jakże aktualne po zmianie rządu jest powiedzenie: zamienił stryjek siekierkę na kijek.