Do incydentu doszło w częściowo zburzonym przez Kosowian w roku 1999 prawosławnym klasztorze Binac w Kosovskiej Vitini (część monasteru pochodzi z XIV w). W samo południe, z jednego z zamieszkałych przez miejscowych muzułmanów domu otwarto ogień.

Prawosławni Serbowie, jak co roku, także tego lata zebrali się, by posprzątać mocno zniszczoną świątynię pw. Archanioła Gabriela i stworzyć choćby namiastkę miejsca do modlitwy dla mieszkańców tej części Kosowa. W ciągu roku bowiem miejscowi zamieniają na wpół zniszczony dziedziniec klasztoru w wysypisko.

W przeddzień incydentu miejscowy zakonnik, ojciec Zvonko zwrócił się do kosowskiej policji z prośbą o zabezpieczanie kilku sprzątających osób. Miejscowa policja odmówiła, tłumacząc, że działalność Serbów mija się z celem. Na szczęście w wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.

Jak zwykle w takich wypadkach przedstawiciele diecezji Raszko-Prizrenskiej zwrócili się do miejscowych władz o wyjaśnienie incydentu, schwytanie winnych ostrzału oraz zapewnianie bezpieczeństwa wiernym. I zapewne jak zwykle, sprawa „rozejdzie się po kościach”

Na terenie Kosowa znajduje się serbskie dziedzictwo kulturowe – prawosławne klasztory o dużej wartości historycznej i artystycznej. Klasztory mają też znaczenie historyczno-polityczne: To m.in. mauzolea budowane jako grobowce dla serbskich królów.

Pch24.pl/KRESY.PL

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. franciszekk
    franciszekk :

    ISIS to też wytwór USA jak również bandycka NEO-banderia dla PO-litycznych interesów USA!….Aaaaa POtem są PO+tworne krwawe skutki tych amerykańskich interesów; okrutne tortury, rzezie, ludzkie trupy …… i niewyobrażalne ludzkie cierpienia !