Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych może łączyć Polaków – powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz na briefingu w Sejmie mówił o odbywających się obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To jest rzecz, która może łączyć Polaków, pokazuje też naszą trudną historię, ale i bohaterstwo wielu osób” – powiedział polityk.

Kosiniak-Kamysz przypomniał o roli, jaką w walce o wolność odgrywali działający z partyzantce członkowie Batalionów Chłopskich, które były największą po Armii Krajowej konspiracyjną formacją zbrojną w czasie okupacji (liczyły 160 tys. ludzi).

O tym się może mało mówi, ale to była wielka armia, tysięczne oddziały, które również po wojnie w tych działaniach uczestniczyły i walczyły o wolność Polski oddając życie, będąc szykanowanymi, będąc atakowanymi przez władze komunistyczne” – mówił lider PSL.

O nich wszystkich musimy pamiętać i w imieniu PSL chciałbym oddać hołd tym wszystkim, którzy oddali życie, ich rodzinom, a także podziękować tym, którzy dziś pamiętają i czczą żołnierzy wyklętych oraz wszystkich bohaterów walczących o wolność Polski” – dodał Kosiniak-Kamysz.

PAP/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. malkontent
  malkontent :

  Ten też oszalał ???? Łączyć ?? przecież to jest po to wywołane by dzielić , by wojna weszła pod dachy domów, bo ten kto ma wiedzę historyczna nie da sobie wmówić tych bredni i kłamliwych opowieści pisdzielców o tzw. wyklętych. To jest zbyt skomplikowane by mierzyc tak jak to chcą pisdzielcy białe albo czarne. Tak nie było, więc ciszej nad tą trumną bohaterów + morderców+ ludzi prawych i zwyczajnych bandytów mordujących ludność cywilną tylko dlatego, że mieli odmienne poglądy. Pisdzielstwo pisze na nowo historiię, jak widać dla poprawności następni juz sie przyłączają.

  • Avatar
   fiesta :

   re: malkontent….
   Polakom trzeba przypomniec, ze wrogami Polski byly obce panstwa okupacyjne i dzialajace w Polsce tzw. PIATE KOLUMNY mniejszosci narodowych (zydowska, niemiecka, ukrainska, litewska etc) oraz wrogo nastawione do Polski organizacje tajne i miedzynarodowe, a takze ZDRAJCY.
   Wrogie dla Polski i Polakow byly rowniez obce ideologie, m.inn. faszyzm, nazizm, bolszewizm, komunizm, syjonizm etc.
   Walka o wolna Polske nie skonczyla sie wraz z zakonczeniem II w.s. w Europie i wypedzeniem niemieckiego okupanta z Polski, poniewaz w jego miejsce pojawil sie SOWIECKI OKUPANT i
   ZOLNIERZE NIEZLOMNI zwani popularnie „wykletymi” musieli zwalczac nowego okupanta i ten proces trwal do 1956r.
   ZOLNIERZE NIEZLOMNI NIE PODDALI SIE I NIE ZAPRZESTALI WALKI Z DWOMA OKUPANTAMI POLSKI: NIEMCAMI i ZYDO-BOLSZEWIKAMI (Sowietami) i dlatego zasluguja na szczegolne wyroznienie.
   Z kolei ci zolnierze, ktorzy walczyli z niemieckim okupantem, a kolaborowali z sowieckim okupantem nie sa zadnymi wyzwolicielami Polski i to trzeba wyraznie powiedziec. A takie organizacje jak: PPR, AL, GL, NKWD, KBW, MBP-UB, MO etc byly organizacjami zbrodniczymi na uslugach sowieckiego i komunistycznego okupanta Polski.
   Zolnierze podziemia zbrojnego wykonywali wyroki smierci na zdrajcach i kolaborantach za ich wspolprace z okupantami (niemieckim i sowieckim) oraz za wspolprace z narzuconymi Polsce przez sowieckiego okupanta obca zydo-bolszewicka agentura i organami WLADZY KOMUNISTYCZNEJ I TERRORU KOMUNISTYCZNEGO w Polsce.
   Polskie podziemie zbrojne nie wykonywalo wyrokow smierci za poglady polityczne i nie rozsiewaj klamstw na tym forum. To zydo-komuna mordowala przeciwnikow politycznych o pogladach polskich i narodowych – vide ZBRODNIE UB i tym sie zdemaskowales „malkontencie” KOMUCHU.
   Przypomne tylko, ze nie jestem zwolennikiem zadnej partii politycznej w Polsce i moja opinia jest pisana z polskiego punktu widzenia.

   • Avatar
    fiesta :

    STALINOWSKI TERROR KOMUNISTYCZNY W POLSCE – cytat…. Terror komunistyczny na ziemiach polskich rozpoczal sie w latach 1919-20. Trzeba tutaj wspomniec o masowych morderstwach, a nawet rzeziach, dokonanych przez armie bolszewicka, postepujaca na Warszawe w roku 1920. Bolszewicy wyrzynali cale wsie i miasteczka, szczegolnie na wschodzie, Polakow i Zydow. Mordowano polskich jencow. Juz wtedy byly „Katynie,” tyle ze na mniejsza skale. Wystarczy chociazby przeczytac Dziennik 1920 Izaaka Babla, ktory byl w Konarmii Budionnego….. c.d. na stronie: ( https://antyk.wordpress.com/2013/01/07/terror-komunistyczny-w-polsce/ ).
    UZUPELNIENIE: Autor artykulu A.Kobos podal taka informacje – cytat: „W latach 1936-1940 bolszewicy wymordowali tysiace Polakow na terenach Bialorusi i Ukrainy wlaczonych do Zwiazku Sowieckiego”. Otoz jest to czesciowa prawda, poniewaz juz w latach 1929-1935 Stalin kierowal procesem KOLEKTYWIZACJI ROLNICTWA w ZSRR i dopuscil sie LUDOBOJSTWA m.inn. na Polakach, ktorzy odmowili kolektywizacji – Polacy byli tam u siebie, czyli na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej, ktore po 1921r (Traktat Ryski) znalazly sie pod okupacja ZSRR.
    Stalin nie tylko mordowal m.inn. Polakow, ale dokonywal przede wszystkim CZYSTEK ETNICZNYCH NA POLAKACH, ktore byly polaczone z grabieza polskiej wlasnosci (ziemia, palace, dwory, domy, zwierzeta hodowlane, przedmioty domowe, pieniadze, bizuteria etc).
    Glownym spadkobierca zrabowanego polskiego majatku jest dzis „Rosja” o tamtejsze wladze z zydo-bolszewikiem Putinem na czele.

    • Avatar
     wsciekly :

     Możesz oceniać mój post negatywnie ale … HISTORII NIE DA SIĘ ZASZUFLADKOWAĆ . PRZYJĘCIE RETORYKI CZARNO-BIAŁEJ JEST W TYM PRZYPADKU NIE NA MIEJSCU . I JASZCZE JEDNO WIELU Z TYCH TZW WYKLĘTYCH WPADAŁO PO TYM JAK ZBYT MOCNO PRZYCISNĘLI LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ . TRZEBA PRZYPOMNIEĆ ŻE CZASY POWOJENNE TO CZASY OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW. KAŻDY ROLNIK PRZYMIERAŁ GŁODEM A MIMO WSZYSTKO MUSIAŁ ODDAĆ KONTYNGENT. GDY WPADALI DO WSI WYKLĘCI TO NASTĘPOWAŁA KONFISKATA ŻYWNOŚCI . W EFEKCIE CZEGO WIELE OSÓB MÓWIĄC WPROST GŁODOWAŁO . TRZEBA NADMIENIĆ JESZCZE TO Z KIM WALCZYLI WYKLĘCI : OTÓŻ BYLI TO PRZEWAŻNIE FUNKCJONARIUSZE MO , POCZTY POLSKIEJ , NAUCZYCIELE , SOŁTYSI , SEKRETARZE GMIN . OFIARAMI BYLI RÓWNIEŻ NASTOLATKOWIE KTÓRZY ZAANGAŻOWALI SIĘ W MŁODZIEŻÓWKĘ KOMUNISTYCZNĄ JUNAKÓW . OPRÓCZ MILICJANTÓW POZOSTALI BYLI BEZBRONNI !!!!!!!!!!!

     • Avatar
      fiesta :

      re: WSCIEKLY….. zapomniales podac swoich zrodel informacji, wiec czekam, zebys je podal, poniewaz podane przez ciebie informacje o „konfiskacie zywnosci” to robota KOMUNISTYCZNEJ i ZYDOWSKIEJ PARTYZANTKI, ktorzy nawet GWALCILI POLSKIE KOBIETY na wsiach podczas konfiskaty i wypowiadal sie w przeszlosci na ten temat historyk L.Zebrowski, w oparciu o raporty i zeznania swiadkow , jakie znajdowaly sie w IPN – te komunistyczne i zydowskie gnidy fabrykowaly nawet raporty o „walce” z Niemcami i podawali nawet falszywe liczby rzekomo „zabitych” przez siebie Niemcow.
      Przy okazji Polakom trzeba wyjasnic, ze komunistyczna i zydowska partyzantka w okupowanej Polsce stanowila FORPOCZTE ZSRR i w momencie pojawienia sie SOWIECKIEGO OKUPANTA na ziemiach polskich, czlonkowie tych ugrupowan wchodzili w sklad ORGANOW TERRORU KOMUNISTYCZNEGO.

      L.Zebrowski wyjasnia jak propaganda komunistyczna falszowala dokumenty o zolnierzach polskiego podziemia niepodleglosciowego.

      https://www.youtube.com/watch?v=kmo4sP193QQ

    • Avatar
     wsciekly :

     CO DO TERRORU W LATACH 1919 -1920 znowu mijasz się z prawdą . TERROR BYŁ ! ALE NIE STALINOWSKI !!! W LATACH 1918-1920 TRWAŁA WOJNA POLKO-UKRAIŃSKA. Jak szacują niektórzy historycy na Wołyniu wtedy zginęło ponad 65 000 polaków. O tej zbrodni również się milczy . Poczytaj sobie jak gineły orlęta lwowskie .
     Nie da sie jednak ukryć że współwinnymi tego terroru były sowieckie służby . Jeśli chodzi o wielki głód to sprawy również wyglądają zupełnie inaczej niż przedstawia to oficjalna propaganda, WIELKI GŁÓD ZABIJAŁ DZIECI . CAŁE POKOLENIA DZIECI DO 12 -13 ROKU ŻYCIA UMIERAŁY Z GŁODU . UMIERAŁY RÓWNIEŻ OSOBY STARSZE . Osoby młode zdrowe miały szansę przeżyć . pod warunkiem że wykonywały one należycie swoją pracę w Kołchozie . Za pracę dostawali jedzenie . w myśl zasady NIE PRACUJESZ NIE JESZ .
     Znajoma jak żyła to opowiadała co się tam naprawdę działo . mimo iż była wtedy dzieckiem to cały okres miał poważne konsekwencje na jej późniejsze życie . Ciekawa jest również relacja mojej babki . Mówiła ona o znajomej która wyjechała przed wojną na wschód , miała wtedy już dziecku . Gdy wróciła do polski nie miała już dziecka ani męża . Pytana co się stało z dzieckiem i mężem milczała . Te milczenie było wymowne . ( prawdopodobnie dziecko zjadła gdy mąż zginął )

     • Avatar
      fiesta :

      re: WSCIEKLY….. autor podanego przeze mnie artykulu wyraznie pisze, ze w latach 1919-1920 zaczal sie terror komunistyczny, a caly artykul nosi tytul TERROR STALINOWSKI i najwidoczniej przegapiles ten szczegol, bo napisales, ze ja mijam sie z prawda i w ten sposob sformulowales wobec mnie bezpodstawny zarzut.
      Z kolei nie wojna „polsko-ukrainska”, tylko wojna polsko-banderowska byla wywolana przez OUN-UPA Bandery i Szuchewycza (obydwaj mieli zydowskie pochodzenie) i byli finansowani przez Austrie i zydowi Banderze chodzilo o oderwanie duzego kawalka polskiej ziemi od Polski, poniewaz pojawila sie ku temu okazja z powodu dezorganizacji zycia panstwowego w odradzajacej sie Polsce i agenturalnej dzialalnosci niemieckiego agenta i Litwina J.Pilsudskiego, ktory celowo nie dbal o polskie interesy narodowe ani na Kresach wschodnich Rzeczpospolitej, ani na Slasku i Pomorzu, i jest to rowniez wina J.Pilsudskiego, ktory nie wyslal polskiego wojska do Lwowa na pomoc powstancom lwowskim, ktorzy bronili polskosci Lwowa przed przewazajacymi liczbowo i silowo banderowcami z OUN-UPA i za zdrade obroncow Lwowa i niepotrzebne ofiary, zdrajca J.Pilsudski powinien byc powieszony za jaja i byloby o jednego sqrwysyna i zdrajce mniej.
      Glod w „ukrainskiej” republice ZSRR byl wywolany na polecenie Stalina, poniewaz tamtejsza ludnosc sprzeciwiala sie kolektywizacji i rabowaniu plodow rolnych przez zydo-bolszewickie wladze w Moskwie. O zydo-bolszewickim terrorze Moskwy i glodzie na „ukrainie” milczala ZYDOWSKA PRASA w Europie zachodniej i USA oraz rzady panstw zachodnich, ktore zakazaly nawet wysylac pomoc humanitarna dla glodujacych ofiar zydo-bolszewickiego terroru w ZSRR.
      Na temat sztucznie wywolanego glodu na „ukrainie” przez rzadzacych zydo-bolszewikow i panujacym kanibalizmie jest sporo udokumentowanych informacji na internecie, ktore poznalem dosc dawno temu i nie jest to dla mnie nowosc.

   • Avatar
    wsciekly :

    W ZASADZIE Z TWOIM POSTEM MOGĘ SIĘ ZGODZIĆ ALE ZAPAMIĘTAJ JEDNO . CI WYKLĘCI CZĘSTO DOPUSZCZALI SIĘ ZBRODNI WOBEC LUDNOŚCI CYWILNEJ .
    KBW – TO BYŁO WOJSKO Z POBORU A NIE Z WYBORU !!!!
    MO – NA TERENACH WIEJSKICH TO BYŁY POWOŁYWANE OSOBY Z LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI SPEŁNIAJĄCE WYMOGI KLASOWE ( NASTAWIENIE POLITYCZNE NIE MIAŁO ZNACZENIA INDOKTRYNACJA PRZYCHODZIŁA PÓŹNIEJ . )
    AL , GL – TO BYŁY ODDZIAŁY PARTYZANCKIE . WIELU Z TYCH PARTYZANTÓW TRAFIAŁO PÓŹNIEJ DO UBECKICH KATOWNI .

    NSZ WSPÓŁPRACOWALI Z UPA !!!!!! TAKA WSPÓŁPRACA TO HAŃBA !!!! NSZ MORDOWALI PARTYZANTÓW BCH I SAMOOBRONY !!!!

    • Avatar
     fiesta :

     re: WSCIEKLY….. zauwazylem, ze manipulujesz podawanymi przez siebie informacjami lub/i przepisujesz i propagujesz na tym forum PROPAGANDE KOMUNISTYCZNA.
     Otoz w BCH byli polscy patrioci ze wsi a takze komunisci ze wsi i 40 tysiecy bylych komunistow z BCH poszlo na wspolprace z zydo-bolszewicko-komunistycznym okupantem Polski i tych wlasnie KOMUNISTYCZNYCH KOLABORANTOW I ZDRAJCOW rozwalalo polskie podziemie niepodleglosciowe i mieli racje.
     Indoktrynacja komunistyczna na obszarze Rzeczpospolitej trwala juz w okresie zaborow, a szczegolnie w okresie miedzywojennym II RP, kiedy zydo-bolszewia rozbudowywala swoja siatke komunistyczna w Europie, przygotowujac zaplecze komunistyczne do przeprowadzenia rewolucji od srodka i twoje opowiadanie, ze „indoktrynacja przyszla pozniej” nie znajduje potwierdzenia w historii, podobnie jak twoje kolejne „rewelacje” o kolaboracji NSZ z UPA lub z Niemcami, ktore propaguje komunistyczna propaganda i sam powielasz komunistyczna propagande.
     Jesli chodzi o AL i GL to niewielka czesc partyzantow, ktorzy byli wczesniej czlonkami komunistycznego AL i GL przejrzala na oczy i wstepowala do oddzialow polskiego podziemia niepodleglosciowego i byli aresztowani przez UB jako wrogowie systemu komunistycznego, a nie jako Al-owcy i GL-owcy i ten drobny szczegol calkowicie zmienia i odklamuje twoja wersje opowiadan i jest wyjasnieniem dlaczego byli AL-owcy i GL-owcy trafiali do wiezien UB.

     Oto kolejny wyklad historyka L.Zebrowskiego o dzialaniach zydo-bolszewikow w Polsce w 1939r.

     https://www.youtube.com/watch?v=MgH5O9Dh08A