Siergiej Mironow zaproponował, by Kaliningrad przemianować na Władybałtijsk a obwód kaliningradzki na Kraj Bałtycki.

Przewodniczący partii Sprawiedliwa Rosja - Patrioci - Za Prawdę i szef jej frakcji w Dumie Państwowej Siergiej Mironow, zaproponował zastanowienie się nad nową nazwą dla Kaliningradu. Jak podała w poniedziałek agencja RBK, jego propozycje zostały zamieszczone na stronie internetowej partii.

Według Mironowa w "obecnych realiach" powinno się rozważyć nadanie obwodowi kaliningradzkiemu statusu kraju. Mironow uzasadnił to dużym znaczeniem strategicznym obwodu dla Rosji. Nazwa Kaliningradu miałaby być zmieniona zgodnie ze "współczesnymi realiami i ojczystą tradycją".

Papież Franciszek odniósł się do zarzutów, że nie potępił Władimira Putina w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. "Rzeczywistość jest taka, że stan wojny to coś znacznie bardziej uniwersalnego, poważnego i nie ma dobrych i złych. Jesteśmy wszyscy zaangażowani i tego musimy się nauczyć" - powiedział.

W wywiadzie dla argentyńskiej agencji Telam papież Franciszek oświadczył, że "wojnie sprzyja cała struktura sprzedaży broni". "Uważam, że nadszedł moment, by przemyśleć koncepcję wojny sprawiedliwej. Może być wojna sprawiedliwa, jest prawo do obrony, ale sposób, w jaki koncepcja ta stosowana jest dzisiaj, musi zostać przemyślany" - stwierdził, cytowany w piątek przez Vatican News. Wyraził opinię, że wojna to przede wszystkim rezultat "braku dialogu": "Kiedy rozmawiasz z niektórymi ludźmi, przerywają ci, zanim skończysz. Nie umiemy słuchać siebie nawzajem. Nie pozwalamy ludziom dokończyć tego, co mówią. Musimy słuchać". 

"Mówiłem już, że używanie i posiadanie broni jądrowej jest niemoralne" - dodał. 

Związkiem Nauczycielstwa Polskiego wezwał premiera Mateusza Morawieckiego do rozmów na temat podwyżek płac.

Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz ogłosił w poniedziałek postulaty nauczycieli. "W związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami ZNP wystąpił do pana premiera Mateusza Morawieckiego o pilne, niezwłoczne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc." - jego słowa zacytował portal Polsat News.

Putin przygotowywał się do inwazji na Ukrainę i podjął decyzję o zaatakowaniu jej co najmniej na rok przed inwazją - oświadczył w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie na antenie amerykańskiej telewizji CBS. Dodał, że wojna może potrwać jeszcze przez długi czas.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz ostrzegł, że wojna może potrwać jeszcze przez długi czas. "Myślę, że decyzja o rozpoczęciu tej wojny została podjęta rok przed jej rozpoczęciem, a może wcześniej, ponieważ był (Putin) do niej przygotowany. A więc będzie mógł kontynuować wojnę naprawdę długo" - powiedział, cytowany przez portal telewizji CBS.

Kanclerz Niemiec zaprzeczył zarzutom, że Rosja nie odczuwa w wystarczającym stopniu skutków zachodnich sankcji, ponieważ Berlin wydaje około 2 mld dolarów miesięcznie na zakupy rosyjskich surowców energetycznych. "(Putin) nie może niczego kupić z pieniędzy, które dostaje od nas, bowiem import nowoczesnych technologii jest objęty sankcjami. To wywołuje dużą irytację u rosyjskiego przywódcy" - stwierdził Scholz.

PzH 2000 w Afganistanie, źr. Wikimedia

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie z użytkowania niemieckich samobieżnych haubic PzH 2000 na linii frontu. (więcej…)

Rosyjski deputowany opisał kuriozalną sytuację pokazującą niedobory rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Andriej Gurulow, były wojskowy i członek komisji ds. obrony rosyjskiej Dumy Państwowej, opisał w sieci sytuację, do jakiej doszło w trakcie walk z siłami ukraińskimi o Wyspę Wężową (nazywaną też Wyspą Węży). Miało do niej dojść w maju, w czasie, gdy wyspa była w rękach Rosjan, którzy próbowali przerzucić na wyspę środki obrony przed ukraińskimi atakami z powietrza.

Jak napisał Gurulow, dowódca Floty Czarnomorskiej wydał rozkaz dostarczenia na Wyspę Wężową zestawu obrony powietrznej Pancyr-S. Zestaw miał być przewieziony na wyspę na kutrze desantowym. Wcześniej jednak sprzęt trzeba było umieścić na kutrze za pomocą cywilnego dźwigu pływającego.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%