W przygotowanym przez KE dokumencie nt. przyszłości strefy euro, pojawiła się popierana przez Angelę Merkel sugestia stworzenia osobnego budżetu dla strefy euro.

W zaprezentowany przez Komisję Europejską dokumencie można odnaleźć m.in. propozycję wydzielenia osobnego budżetu dla strefy euro, oraz stworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego. Według KE powinien to być „późniejszy etap” pogłębiania unii gospodarczej i walutowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Trwa debata na temat specjalnego budżetu dla strefy euro. (…) Może to być raczej cel długoterminowy, biorąc pod uwagę ogólny budżet UE oraz rosnącą w przyszłości liczbę krajów, które przyjmą wspólną walutę – stwierdzono w dokumencie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Litewski Departament Statystyki: euro spowodowało wzrost cen

Według Komisji Europejskiej osobny budżet strefy euro miałby pomóc na tzw. asymetryczne wstrząsy, które dotykają 19 krajów eurolandu. Są to takie wydarzenia, które bezpośrednio wpływają nie na wszystkie, lecz tylko na jedno lub kilka państw członkowskich. Przykładem tego typu wstrząsu ma być kryzys grecki, który pomimo, że dotyczył bezpośrednio tylko jednego kraju to negatywnie wpłynął na całą strefę euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zdaniem sporej część ekspertów, jak również polskiego rządu osobny budżet może doprowadzić do rozbicia integracji europejskiej. Dodatkowo może to spowodować, że do krajów UE, które nie przyjęły waluty euro, będzie trafiało mniej środków z funduszy europejskich.

Angela Merkel przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oświadczyła, że od 2013 roku myśli o stworzeniu oddzielnego budżetu strefy euro.

kresy.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz