Kolejny sondaż Estymatora pokazuje brak samodzielnej większości dla PiS

Ostatni sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl kolejny raz pokazuje, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się obecnie, to PiS mimo zdecydowanej przewagi nad konkurencją nie mogłoby liczyć na uzyskanie w Sejmie samodzielnej większości.

W sobotę opublikowano wyniki sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Wynika z niego, że obecnie PiS może liczyć na poparcie 42,6 proc. respondentów, czyli o 0,7 pkt. proc. więcej, niż w poprzednim badaniu. Koalicja Obywatelska notuje poparcie na poziomie 27,4 proc., co oznacza wzrost o 1,3 pkt. proc.

Koalicja Polska, czyli sojusz PSL i Kukiz’15, mogłaby obecnie liczyć na głosy 11,4 proc. badanych (spadek o 0,5 pkt. proc.), a Lewica na niewiele mniej, czyli 10,1 proc. (spadek o 1,5 pkt. proc.). Konfederacja Wolność i Niepodległość ma obecnie poparcie 7,2 proc. respondentów (wzrost o 0,6 pkt. proc.). 1,3 proc. ankietowanych deklaruje chęć oddania głosu na inne ugrupowanie.

Według przeliczenia przez pracownię Estymator wyników na mandaty, obecnie partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby mieć w Sejmie 226 mandatów. To o kilka za mało, żeby utrzymać bezwzględną większość i rządzić samodzielnie. Drugą pod względem wielkości siłą w Sejmie byłaby liberalno-lewicowa Koalicja Obywatelska ze 133 mandatami.

Koalicja Polska miałaby w parlamencie 48 mandatów, Lewica 36 mandatów, a Konfederacja – 16 mandatów.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 61 proc., czyli o 1 punkt. Procentowy więcej w stosunku do badania z 21-22 maja. Wyniki tamtego badania również pokazały, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się obecnie, to PiS nie miałby samodzielnej większości.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-4 czerwca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię będą głosować.

Czytaj także: Estymator: Duda wygrywa w I turze, Trzaskowski poza pierwszą trójką [SONDAŻ]

DoRzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply