We wtorek amerykański resort finansów USA nałożył nowe sankcje na Rosję w związku z jej działalnością cybernetyczną i „związaną z Koreą Północną”. Obejmą one dwoje Rosjan oraz trzy firmy rosyjskie i jedną słowacką.

Jak poinformowano, sankcje związane z działalnością cybernetyczną zostały nałożone na firmę Vela-Marine z Petersburga i słowacką firmę Lacno S.R.O. Chodzi o powiązania z rosyjską spółką Divetechnoservice, którą Amerykanie w czerwcu br. objęli sankcjami. Wówczas Waszyngton informował, że firma ta współpracowała z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i wojskiem oraz zajmowała się „śledzeniem podmorskich kabli komunikacyjnych, przez które przepływa znaczna część światowych danych telekomunikacyjnych”.

Firma Divetechnoservice dostarcza rosyjskim agencjom rządowym różnego rodzaju sprzęt podwodny i systemy służące do nurkowania, w tym także łódź podwodną. Zarówno tę firmę, jak i słowacką Lacno ukarano za „próbę działania w imieniu lub na polecenie Divetechnoservice”. Ponadto, Vela-Marine miała pomagać tej spółce obchodzić amerykańskie sankcje. Z kolei firma ze Słowacji miała udzielać jej pomocy materialnej i finansowej, a także wsparcia technologicznego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów w Stanach Zjednoczonych. Ponadto firmom amerykańskim nie wolno robić interesów z podmiotami objętymi sankcjami.

Sankcjami obłożono też dwóch rosyjskich pracowników Divetechnoservice, Antona Nagibina i Marinę Carewą. Za próbę udzielenia swemu pracodawcy pomocy w obchodzeniu wcześniejszych amerykańskich sankcji ich aktywa zostały zamrożone.

W połowie czerwca Departament skarbu USA poinformował, że nałożono sankcje na pięć rosyjskich firm, a także na trzech szefów jednej z nich. Według Waszyngtonu, pomagały one rosyjskim służbom specjalnym i były zaangażowane w cyberataki. Wśród nich była też Divetechnoservice. Aleksandra Tribuna, Olega Czyrikowa i Władimira Kaganskiego – trzech szefowie tej firmy, zostali objęci sankcjami personalnymi. Amerykański resort finansów podkreślił, że nałożone sankcje są odpowiedzią na takie cyberataki, jak ubiegłoroczny atak ransomware NotPetya, a także hakerskie włamania do sieci energetycznej USA.

We wtorek departament skarbu ukarał też sankcjami dwie rosyjskie firmy – Gudzon Shipping i Primorie Maritime Logistics. Uznano, że ich działalność jest „związaną z Koreą Północną” i że dostarczają one do tego kraju produkty zakazane wcześniej przez USA.

Przedstawiciele Departamentu Stanu i ministerstwa finansów USA powiedzieli dziś podczas przesłuchania przez senacką komisję bankowości, że administracja prezydenta Donalda Trumpa jest gotowa wywrzeć jeszcze większą presję ekonomiczną na Rosję, „jeśli nie zmieni ona swego zachowania”.

Przeczytaj: Trump: sankcje nałożone na Rosję mogą być zniesione, jeśli zacznie współpracować ws. Syrii i Ukrainy

Gosc.pl / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz