Trzy osoby zatrzymane w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w działaniu grupy kapitałowej GetBack – ogłosiło w czwartek CBA. Według śledczych, działalność podejrzanych miała doprowadzić GetBack do strat w wysokości co najmniej 49 mln zł.

Zatrzymani to były członek zarządu GetBack S.A., a także były wiceprezes i prokurent jednego z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.

Śledztwo CBA ujawniło, że podejrzani, reprezentując Trigon TFI, podpisali umowę ramową z GetBack w sierpniu 2017 roku.

W jej wyniku zobowiązano się powierzyć spółce GetBack na wyłączność obsługę portfeli wierzytelności nowo utworzonych funduszy sekurytyzacyjnych zarządzanych przez to towarzystwo. Nowe fundusze nigdy nie powstały, a w wyniku podpisania umowy ramowej GetBack S.A. poniósł co najmniej 49 mln zł straty – tłumaczy rzecznik CBA, Temistokles Brodowski.

Dochodzenie dotyczące afery GetBack jest wielowątkowe. Jak dotąd zarzuty postawiono 56 osobom. Dzisiejsi zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie zostanie im przedstawiony akt oskarżenia.

Sprawa Getback to prawdopodobnie największa afera gospodarcza w Polsce ostatnich lat. Sprawozdanie finansowe spółki wskazuje, że w latach 2017-2018 zanotowała ona stratę w wysokości 2,9 mld złotych. Posiada również ujemne kapitały własne na kwotę minus 2,24 mld złotych, w porównaniu do aktywów rzędu 523 mln złotych.

Wnioskując po analizie dokumentów GetBack i efekcie licznych śledztwach dziennikarskich, można przypuszczać, że zbiór okoliczności w postaci złego zarządzania (być może z premedytacją); zaniechań i niedbałości analityków, audytu, agencji ratingowych oraz nadzoru przyczynił się do umożliwienia powstania przestępczego mechanizmu. Wykorzystywał on pozycje, informacje i powiązania grupy osób do wyprowadzania pieniędzy inwestorów.

Czytaj także: Amerykański raport ws. jednej największych afer korupcyjnych w Polsce

Money.pl / Tvp.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply