Rzecznik Komisji Europejskiej odpowiedział premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, który oświadczył w liście, że oczekuje zwrotu 400 milionów euro kosztów poniesionych na ochronę granic UE.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w liście do skierowanym do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claudea Junckera, że już najwyższy czas, aby europejska solidarność uwzględniała także ochronę granic Unii Europejskiej. Zdaniem szefa węgierskiego rządu połowę kosztów jakie Węgry wydały na wzmocnienie granicy, powinna pokryć ze swojego budżetu Unia Europejska.

Węgry chcą, aby unia wypłaciła połowę kosztów poniesionych na ochronę granic z łącznej kwoty ok. 883 milionów euro. Komisja Europejska wcześniej sprzeciwiała się budowie ogrodzenia na węgierskiej granicy.

ZOBACZ WIĘCEJ: Węgry chcą od KE zwrotu 400 mln euro za ochronę granic przed nielegalnymi imigrantami

Odnosząc się do listu podczas konferencji prasowej rzecznik KE Alexander Winterstein oświadczył: Odnotowujemy, że węgierski rząd uznaje teraz, iż solidarność jest ważną zasadą UE i że UE może okazywać solidarność, żeby chronić wspólny interes.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zachęcamy Węgry do wykorzystania już udostępnionych funduszy, ale jeśli kraj ten wystąpi z wnioskiem o oficjalne wsparcie, KE jest gotowa, żeby szybko przeanalizować taką prośbę i dostarczyć odpowiednie wsparcie, jeśli wymaga tego sytuacja – dodał Winterstein. Nie zapominajmy o jednej rzeczy: solidarność to coś, co działa w dwie strony i wszystkie państwa członkowskie powinny być gotowe, żeby ją okazywać – zaznaczył unijny urzędnik.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Węgier: Znowu musimy bronić naszych granic

Winterstein odniósł się także do sprzeciwu Węgier wobec przyjmowania imigrantów. Rzecznik KE oświadczył, że realizowanie zasady solidarności nie polega na wybieraniu jednego dania z menu i odrzucaniu innego.

Rzecznik podkreślił, że stanowisko KE nie uległo zmianie i nie będzie ona finansować barier na granicach. Wspieramy środki na rzecz ochrony granic zewnętrznych, mogą to być środki nadzoru czy sprzęt do kontroli granicy, ale nie finansujemy ogrodzeń – powiedział Winterstein odpowiadając Orbanowi.

kresy.pl / bankier.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz