Władze Kazachstanu odrzuciły w środę żądanie Rosji, by wydaliła ambasadora Ukrainy z powodu komentarzy na temat zabijania Rosjan – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, władze Kazachstanu odrzuciły w środę żądanie Rosji, by wydaliła ambasadora Ukrainy z powodu komentarzy na temat zabijania Rosjan.

Rosja zażądała od Kazachstanu wydalenia dyplomaty, ale Astana zamiast tego poprosiła Kijów o jego zastąpienie, mówiąc mu, że jego komentarze są nie do przyjęcia dla kraju z dużą mniejszością etniczną rosyjską.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała we wtorek, że Moskwa jest „oburzona” faktem, że Wrublewski nadal przebywa w Astanie i wezwał ambasadora Kazachstanu.

Rzecznik kazachskiego MSZ Aibek Smadiyarow nazwał w środę ton Zacharowej „niezgodnym z charakterem sojuszniczych stosunków między Kazachstanem a Rosją jako równorzędnymi partnerami strategicznymi”, dodając, że z kolei ambasador Rosji zostanie wezwany do kazachskiego resortu.

Przypomnijmy, że ambasador Ukrainy w Nur-Sułtanie Petro Wrublewski udzielił wywiadu miejscowemu blogerowi Diasu Kuzajyru. Dyplomata opowiadał między innymi na pytanie o bieżącą sytuację na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej. “Staramy się zabić jak najwięcej. Czym więcej Rosjan zabijemy teraz, tym mniej będą musiały zabijać nasze dzieci. To wszystko” – fragment wywiadu zacytowała we wtorek ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Na taką wypowiedź ambasadora Ukrainy zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kazachstanu. “Strona kazachstańska wyraziła swoje stanowisko, że podobne deklaracje są nieodpowiednie i nie pasują do działalności ambasadora obcego państwa. Takie działania nie powinny przynosić szkody przyjaznym relacjom między państwami” – resort przekazał w oficjalnym oświadczeniu, który przytoczyła UNIAN.

Kilka tygodni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przedstawiciele władz Kazachstanu sygnalizowali, że popierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Władze tego kraju zrezygnowały również z udziału w budowie e-administracja Kazachstanu największego banku Rosji – Sbierbanku.

Z drugiej strony 2 marca na forum Zgromadzenia Ogólne ONZ Kazachstan wstrzymał się od głosu w sprawie rezolucji potępiającej działania Rosji na Ukrainie.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply