W Sejmie odbywa się spotkanie przewodniczących parlamentów oraz ich doradców z: Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy, a także Azerbejdżanu, Armenii i Turcji.

„Słowa kluczowe tego spotkania to suwerenność i solidarność. Europa zmienia się na naszych oczach w obliczu spraw, o których nawet nie myśleliśmy – wyjście Wielkiej Brytanii z UE było dla nas wielkim zaskoczeniem, doszło też do zamachów terrorystycznych, do wojny na Ukrainie oraz konfliktu w Syrii, przez który nasilił się napływ uchodźców do Europy. To są ważne problemy, które zmieniają z dnia na dzień i UE, i całą Europę”– powiedział PAP marszałek Senatu Karczewski.

Według niego te sprawy warto omówić w gronie przewodniczących parlamentów „państw, które są na różnym etapie ścieżki do Unii Europejskiej, chcą wspólnoty europejskiej lub zbliżenia do niej„.

„Chcemy poznać ich oczekiwania, plany, obawy i po to to spotkanie. Chcemy też zaktywizować parlamenty, bo one są z wyboru, mają mandat do tego, by rozmawiać i podejmować decyzje. Pragniemy prowadzić ciągły dialog z tymi krajami, otwierać dla nich drzwi do Unii, bo ona potrzebuje w moim głębokim przekonaniu wzmocnienia”– zaznaczył Karczewski.

Podkreślił, że jego zdaniem konieczny jest także dialog z Turcją i Białorusią.

„To ważne kraje, z którymi należy rozmawiać, poznać ich plany. Chcemy, by były one blisko struktur europejskich, choćby zaczynając od kwestii kultury – bo jeśli nie będą z nami, to będą z kimś innym”– powiedział marszałek Senatu.

PAP/KRESY.PL

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz