Kanclerz Austrii Sebastian Kurz z zadowoleniem przyjął wyniki spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina i jego amerykańskiego odpowiednika Joe Bidena, a także wezwał UE do powadzenia dialogu z Moskwą i otwartej dyskusji na temat wszystkich istniejących różnic.

„Cieszę się z wczorajszego szczytu prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina oraz z powrotu ambasadorów do miejsca rezydowania, bo to pomoże otworzyć kanały dialogu między dwoma supermocarstwami. Musimy podążać tą ścieżką w UE, ścieżką dialogu i zajmowania jasnego stanowiska w przypadku różnic, na przykład w kwestii praw człowieka, o których musimy otwarcie dyskutować” – powiedziała kanclerz Austrii.

Kurz przekazał to stanowisko przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi w czwartek. „Zwróciłem na to uwagę przewodniczącemu Rady Charlesowi Michelowi. Musimy wyraźnie nakreślić istniejące różnice i kontynuować wyciąganie wniosków w przypadku naruszenia praw człowieka lub prawa międzynarodowego” – powiedział Kurz.

„Ale aby chronić nasze interesy i uniknąć kolejnego spadku we wzajemnych relacjach, musimy zachować otwarte kanały komunikacji. Są obszary, w których współpraca [między UE a Rosją] ma sens, na przykład w walce ze zmianami klimatu lub w walka z pandemią. Pokój w Europie będzie tylko z Rosją, a nie przeciwko niej” – powiedział kanclerz Austrii.

Szczyt rosyjsko-amerykański odbył się 16 czerwca w Genewie z inicjatywy Waszyngtonu. Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Joe Biden omówili stan i perspektywy stosunków dwustronnych, kwestie stabilności strategicznej oraz kwestie międzynarodowe, w tym współpracę w walce z pandemią COVID-19 i uregulowanie konfliktów regionalnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oświadczenie austriackiego kanclerzza pojawiło się w przededniu planowanego spotkania przywódców UE 24-25 czerwca.

W kwietniu Kurz zadzwonił do Władimira Putina i zaproponował mu organizację w Austrii szczytu USA-Rosja. trony szczegółowo omówiły kwestie zwalczania koronawirusa, w tym ewentualnych dostaw rosyjskiej szczepionki Sputnik V do Austrii, a także możliwej wspólnej produkcji” – wtedy poinformowano.

Kresy.pl / tass.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz