Nowy premier Kanady, Mark Carney, polecił ministrowi obrony Billowi Blairowi dokonanie przeglądu zakupu myśliwców F-35. Decyzja wynika ze zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Kontrakt na zakup 88 amerykańskich maszyn wciąż obowiązuje, jednak rząd rozważa inne opcje.

Jak poinformował w sobotę agencja AP, nowy rząd Kanady dokonuje przeglądu jednego z największych kontraktów zbrojeniowych w historii kraju. Premier Mark Carney, który objął urząd w piątek, zlecił ministrowi obrony Billowi Blairowi analizę zakupu amerykańskich myśliwców F-35 produkowanych przez Lockheed Martin. Celem jest ustalenie, czy transakcja w obecnej formie pozostaje najlepszą opcją dla Kanady.

Laurent de Casanove, rzecznik prasowy ministerstwa obrony, podkreślił, że umowa pozostaje w mocy, a Kanada zobowiązała się już finansowo do zakupu pierwszych 16 maszyn. „Aby było jasne, kontrakt na F-35 nie został anulowany, ale musimy odrobić pracę domową, biorąc pod uwagę zmieniające się otoczenie, i upewnić się, że obecna forma umowy jest w najlepszym interesie Kanadyjczyków oraz Sił Zbrojnych Kanady” – powiedział de Casanove.

Kanada podpisała umowę na zakup 88 myśliwców F-35 w 2023 roku, przeznaczając na ten cel 19 miliardów dolarów kanadyjskich (około 13 miliardów dolarów amerykańskich). Całkowity koszt programu, obejmujący eksploatację i konserwację samolotów przez cały okres ich użytkowania, szacowany jest na 70 miliardów dolarów kanadyjskich.

Rzecznik Lockheed Martin odniósł się do sytuacji, podkreślając, że firma ma długą historię współpracy z Królewskimi Kanadyjskimi Siłami Powietrznymi. „Pytania dotyczące zakupu F-35 przez Kanadę najlepiej kierować do rządów Kanady i Stanów Zjednoczonych” – stwierdził przedstawiciel amerykańskiego koncernu.

Jak informowaliśmy, Portugalia nie zdecyduje się na zakup myśliwców F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin, mimo że krajowe siły powietrzne rekomendowały ich nabycie jako następców F-16. Jak poinformował odchodzący minister obrony Nuno Melo w rozmowie z portugalskim dziennikiem Público, czynniki geopolityczne, w tym polityka Stanów Zjednoczonych, mają kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji dotyczących zbrojeń.

„Nie możemy ignorować środowiska geopolitycznego w naszych wyborach. Niedawne stanowisko Stanów Zjednoczonych w kontekście NATO (…) zmusza nas do przemyślenia najlepszych opcji, ponieważ przewidywalność naszych sojuszników jest najważniejszym atutem” – podkreślił Melo.

Według ministra jednym z głównych powodów rezygnacji z zakupu F-35 jest ryzyko ograniczeń związanych z eksploatacją maszyn. Istnieją obawy, że Waszyngton mógłby w przyszłości zablokować dostęp do niezbędnych aktualizacji oprogramowania i części zamiennych. „Świat się zmienił… a ten nasz sojusznik (…) może wprowadzić ograniczenia w użytkowaniu, konserwacji, dostępie do komponentów i wszystkim, co jest niezbędne, by samoloty były operacyjne w różnych scenariuszach” – dodał.

Melo zaznaczył również, że Portugalia powinna rozważyć alternatywne rozwiązania, w tym zakup maszyn europejskiej produkcji.

W odpowiedzi na te doniesienia rzecznik Lockheed Martin oświadczył: „Lockheed Martin ceni sobie silne partnerstwo i historię współpracy z portugalskimi siłami powietrznymi i liczy na jego kontynuację w przyszłości. F-35 to najbardziej zaawansowany, odporny i połączony myśliwiec na świecie, zapewniający bezpieczeństwo XXI wieku i odstraszanie sojusznicze. Pytania dotyczące zagranicznych sprzedaży wojskowych F-35 powinny być kierowane do rządu USA”.

Zobacz też: W parlamencie Szwajcarii podnoszą się głosy, by zrewidować umowę ws. zakupu F-35

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz