Zakończono dostawy ostatnich armatohaubic K9A1 Thunder z pierwszej umowy wykonawczej. Równolegle trwa realizacja kolejnego kontraktu, który ma jeszcze bardziej wzmocnić potencjał artylerii lufowej Sił Zbrojnych RP.
Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, poinformował o zakończeniu dostaw wszystkich armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder zamówionych w ramach pierwszej umowy wykonawczej. Kontrakt, o wartości 2,4 mld dolarów, obejmował zakup 212 systemów artyleryjskich kalibru 155 mm.
Zobacz też: K2 i K2PL z pełnym zapleczem w Polsce. Kluczowe umowy podpisane [+FOTO]
Dostawy te miały na celu szybkie uzupełnienie zdolności operacyjnych Wojska Polskiego po przekazaniu znacznej części uzbrojenia na potrzeby wsparcia działań obronnych prowadzonych na Ukrainie. Pomoc wojskowa obejmowała między innymi armatohaubice samobieżne 2S1 Goździk kalibru 122 mm oraz Krab kalibru 155 mm, co spowodowało czasowe zmniejszenie krajowych zasobów artyleryjskich.
Równocześnie realizowana jest druga umowa wykonawcza, której wartość wynosi 2,6 mld dolarów. Dotyczy ona dostaw łącznie 152 armatohaubic samobieżnych K9. W ramach tego kontraktu do Sił Zbrojnych RP trafi sześć egzemplarzy w wersji K9A1 oraz 146 w docelowej konfiguracji K9PL. Nowe systemy mają funkcjonować komplementarnie z posiadaną flotą armatohaubic Krab.
Wojsko Polskie zamówiło łącznie 212 armatohaubic Krab, z czego obecnie w zasobach znajduje się 58 egzemplarzy. Po zestawieniu ich z dostarczonymi już systemami K9A1 oraz planowanymi dostawami w ramach drugiego kontraktu, łączna liczba nowoczesnych armatohaubic samobieżnych kalibru 155 mm w Siłach Zbrojnych RP wynosi obecnie 270 sztuk.
❗️Kolejne haubice K9 dostarczone do 1 Mazurskiej Brygady Artylerii @16Dywizja. Najnowsza dostawa oznacza zakończenie umowy wykonawczej nr 1 na pozyskanie 212 haubic 💪@MON_GOV_PL @AgencjaUzbr @Defence24pl @WarNewsPL1 @Polska_Zbrojna @PortalObronny pic.twitter.com/0szxbPqMr1
— Paweł Bejda (@pawelbejda) December 15, 2025
Kresy.pl/X






























