Już dziś rusza w Krakowie IV edycja APL

Zapraszamy do udziału w IV edycji Akademii Polsko-Litewskiej – międzynarodowym projekcie integracyjnym młodzieżowych środowisk akademickich Polski i Litwy.

Wydarzenie organizowane jest cyklicznie przez studentów z Uniwersytetu Wileńskiego oraz Klub Jagielloński i ma formę seminarium, podczas którego przez pięć dni 30 osób – połowa z nich to Litwini, a połowa Polacy – bierze udział w przygotowanych dla nich wykładach, panelach i debatach.
W ramach tegorocznej edycji projektu zaplanowano m.in. wykłady o pomysłach Witkiewicza na stworzenie wspólnego dla Polski i Litwy jagiellońskiego stylu architektonicznego oraz o tym, jak zostawało się polonofilem na początku XX wieku. Uczestnicy APL wezmą udział w brytyjskiej debacie parlamentarnej o korzyściach płynących z zacieśnienia stosunków między Polską a Litwą, a lepiej poznają się i zintegrują, spędzając wspólnie czas wolny.
Część spotkań w ramach APL ma charakter otwarty, a organizatorzy namawiają wszystkich zainteresowanych do wzięcia w nich udziału. – Dobór tematów wykładów i debat odzwierciedla zainteresowania uczestników Akademii. Chcemy poprzez nie przełamywać utarte sposoby myślenia o Polsce i Litwie – opowiada o seminarium Małgorzata Stefanowicz z Klubu Jagiellońskiego. – Do wygłoszenia wykładów co roku zapraszamy wybitnych znawców problematyki polsko-litewskiej z obu krajów. W Krakowie z wieloma zagadnieniami z tego obszaru można zapoznać się tylko uczestnicząc w spotkaniach otwartych Akademii – dodaje.

Punkty APL o charakterze otwartym:
czwartek, 19 kwietnia
11:45-13:15, WSE s. A3 – “Od okultyzmu do sojuszu z Polską. Czy Herbaczewski miał rację?”, wykład dr Beaty Kalęby.
piątek, 20 kwietnia
12:00-13:30, Instytut Tertio Millennio, Brytyjska debata parlamentarna. Teza: Ponowniezawarta unia polsko-litewska wzmocni pozycję obu krajów w Europie (Pro – Polacy, contra – Litwini).
14:30-16:00, Instytu Historii Sztuki UJ, ul Grodzka 53, s. 40, “Plany Witkiewicza na stworzenie wspólnego dla Litwy i Polski jagiellońskiego stylu architektonicznego. Gdzie utknęły prace?” wykład prof. Andrzeja Szczerskiego.
Akademia Polsko Litewska jest finansowana ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.
Kresy.pl
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply