Jak wynika z postu na X opublikowanego przez króla Jordanii i media państwowe, personel jordańskich sił powietrznych zrzucił pilną pomoc medyczną do jordańskiego szpitala polowego w Gazie.

Jak przekazała w poniedziałek agencja prasowa Reuters, personel jordańskich sił powietrznych zrzucił pilną pomoc medyczną do jordańskiego szpitala polowego w Gazie.

„Samolot królewskich sił powietrznych zrzucił na spadochronach pilną pomoc medyczną do jordańskiego szpitala polowego w Gazie, którego zapasy wkrótce się wyczerpią z powodu opóźnień w dostarczeniu pomocy przez przejście graniczne w Rafah” – podała jordańska państwowa agencja informacyjna, powołując się na źródło wojskowe.

Jak podaje korespondent agencji TASS, dwa rosyjskie samoloty Ił-76 przyleciały w niedzielę do Egiptu, by dostarczyć pomoc humanitarną dla ludności Strefy Gazy. Samoloty wysłało Ministerstwo do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych (MCzS), które odpowiada w Rosji za ratownictwo i zarządzanie kryzysowe. Wylądowały one na lotnisku El-Arisz na Półwyspie Synaj, czyli najbliższym egipskim lotnisku wobec Strefy Gazy. Łącznie Rosjanie przerzucili na Bliski Wschód 60 ton darów.

Rosjanie wysłali do Strefy Gazy żywność, materace, pościel, środki higieny osobistej. Cały ładunek przejmie na miejscu egipski Czerwony Półksiężyc. On ma dostarczyć wsparcie humanitarne do samej Gazy, która od miesiąca znajduje się pod izraelskim ostrzałem i bombardowaniem.

TASS podkreśla, że wsparcie wysłano na osobiste polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina. To nie pierwsza taka inicjatywa Moskwy. Wcześniej samoloty rosyjskiego MCzS dostarczyły do Egipu łącznie 55 ton żywności, lekarstw i środków opatrunkowych.

O ile państwa zachodnie, szczególnie USA udzieliły zdecydowanego poparcia Izraelowi uznając jego prawo do ataku na Strefę Gazy, Rosja zajęła odrębne stanowisko sprzeczne z polityką Izraela, co jest pewnym odstępstwem od wieloletniej polityki Moskwy zachowywania równego dystansu od Izraela i jego bliskowschodnich przeciwników i prób wchodzenia w rolę regionalnego mediatora.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply