Minister obrony Japonii Nobuo Kishi poinformował w piątek, że jego kraj zintensyfikuje współpracę wojskową z Niemcami w regionie Indo-Pacyfiku – poinformował portal Defense News. Do portu w Japonii zawitała niemiecka fregata Bayern.

Fregata Bayern odwiedza Tokio po dwóch dniach wspólnych ćwiczeń z japońskim niszczycielem Morskich Sił Samoobrony Samidare na Oceanie Spokojnym w związku z coraz bardziej agresywnymi działaniami morskimi Chin w regionie – poinformował portal Defense News.

Wizyta statku jest „ważnym punktem zwrotnym” w dążeniu do „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” i zabezpieczenia jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie, powiedział Kishi po inspekcji fregaty z niemieckimi urzędnikami.

Zobacz też: Japonia: Zatwierdzono rekordowy budżet wojskowy – 51,7 mld dolarów

„To pokazuje silne zaangażowanie Niemiec w aktywny wkład w pokój i stabilność w regionie Indo-Pacyfiku” – powiedział.

Fregata opuściła Niemcy w sierpniu w celu rozmieszczenia na Indo-Pacyfiku w ramach niedawnych podobnych działań innych krajów europejskich, w tym Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii. Okręty wojenne z tych krajów przeprowadziły ostatnio wspólne ćwiczenia morskie na morzach wschodniochińskim i południowochińskim.

Niemcy przyjęły w zeszłym roku wytyczne dotyczące obrony, koncentrując się na regionie Indo-Pacyfiku i od tego czasu zacieśniły więzi wojskowe z Japonią. Obie strony podpisały w marcu porozumienie o ochronie wymiany informacji niejawnych, a w czerwcu odbyły pierwsze rozmowy dotyczące bezpieczeństwa z udziałem ministrów obrony i spraw zagranicznych.

„Indo-Pacyfik jest dziś jednym z najważniejszych strategicznie regionów świata”, powiedział gen. Eberhard Zorn, szef niemieckich sił zbrojnych na wspólnej konferencji prasowej z Kishi. „Tutaj są podejmowane ważne decyzje dotyczące wolności, pokoju i dobrobytu światowego. Rozmieszczenie naszej fregaty na Indo-Pacyfiku jasno pokazuje, że Niemcy bronią naszych wspólnych wartości”.

Japońscy urzędnicy twierdzą, że chińskie statki rutynowo naruszają japońskie wody terytorialne wokół wysp na Morzu Wschodniochińskim, czasami zagrażając łodziom rybackim.

Zorn powiedział, że Bayern przeprowadził ćwiczenia na małą skalę z siłami zbrojnymi ośmiu krajów od czasu opuszczenia Niemiec i zawinięcia do portów w różnych miejscach, w tym na Guam i w Australii.

Począwszy od połowy listopada Bayern będzie prowadził monitoring i nadzór na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ działań na morzu prowadzonych przez północnokoreańskie statki, w tym ewentualnego transferu między statkami zakazanych ładunków na morzach regionalnych.

Zobacz też: Australia i Japonia uzgodniły umowę wojskową

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply