Izraelskie wojsko i Hamas walczyło na terenie Zachodniego Brzegu

Izraelskie oddziały wojskowe zabiły co najmniej czterech bojowników Hamasu w strzelaninach podczas niedzielnych nalotów na jedną z komórek grupy na okupowanym Zachodnim Brzegu, powiedział rzecznik izraelskiego wojska.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, izraelskie oddziały wojskowe zabiły co najmniej czterech bojowników Hamasu w strzelaninach podczas niedzielnych nalotów na jedną z komórek grupy na okupowanym Zachodnim Brzegu, powiedział rzecznik izraelskiego wojska.

Izraelscy urzędnicy od dawna wyrażali zaniepokojenie, że Hamas, który rządzi Strefą Gazy, zamierza zdobyć siłę na Zachodnim Brzegu i rzucić wyzwanie swojemu rywalowi, wspieranej przez Zachód Autonomii Palestyńskiej, zwiększając ryzyko dla bezpieczeństwa Izraela.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1525.18 PLN    (6.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Incydenty we wczesnych godzinach niedzielnych oznaczają najpoważniejsze od miesięcy konfrontacje między Izraelem a Hamasem na Zachodnim Brzegu, które grożą wzrostem napięć na terytorium i wzdłuż izraelskiej granicy z Gazą.

Palestyński prezydent Mahmoud Abbas, którego partia Fatah straciła kontrolę nad Gazą na rzecz Hamasu w walkach wewnętrznych w 2007 roku, oskarżył Izrael w oświadczeniu o „egzekucje w terenie przeciwko naszemu narodowi”.

Hamas wezwał Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu do „eskalowania oporu przeciwko okupantowi na wszystkich obszarach” w następstwie nalotów. Rzecznik Hamasu powiedział, że wszyscy mężczyźni byli członkami grupy, którą Izrael i Zachód uważają za organizację terrorystyczną.

Zobacz też: Israeli troops kill four Hamas members in West Bank raids: military | Reuters

Rzecznik izraelskiego wojska powiedział, że wojska przeprowadziły pięć nalotów na Zachodnim Brzegu „w celu powstrzymania działania komórki organizacji terrorystycznej Hamasu” i przeprowadzania ataków.

„Trzech terrorystów Hamasu zginęło w krzyżowym ogniu w wiosce Biddu na południowy wschód od Ramallah” na środkowym Zachodnim Brzegu, powiedział rzecznik. „Podczas próby aresztowania poszukiwanego podejrzanego w wiosce Burqin doszło do strzelaniny. Jeden terrorysta zginął”.

Czterech innych zostało aresztowanych, powiedział rzecznik. Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że czterech Palestyńczyków zginęło w dwóch strzelaninach na środkowym i północnym Zachodnim Brzegu.

W drodze do Nowego Jorku, gdzie przemawia w poniedziałek na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, izraelski premier Naftali Bennett powiedział, że operacja była wymierzona przeciwko ludziom Hamasu, którzy „mają przeprowadzić ataki terrorystyczne”. Powiedział, że siły izraelskie „zaatakowały wroga, a my całkowicie go popieramy”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz