Izrael uderzył w czwartek w szkołę w Gazie, według IDF wewnątrz znajdowali się bojownicy Hamasu, natomiast urzędnik Hamasu twierdzi, że w wyniku ataku zginęło 40 osób, w tym kobiety i dzieci.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Izrael uderzył w czwartek w szkołę w Gazie, według IDF wewnątrz znajdowali się bojownicy Hamasu, natomiast urzędnik Hamasu twierdzi, że w wyniku ataku zginęło 40 osób, w tym kobiety i dzieci.

Uderzenie miało miejsce w momencie negocjacji w sprawie porozumienia o zawieszeniu broni pociągającego za sobą uwolnienie zakładników przejętych przez Hamas 7 października i części Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Hamas pragnie trwałego zakończenia wojny. Izrael twierdzi, że musi najpierw zniszczyć grupę.

Zobacz też: Hezbollah ostrzelał izraelskie pozycje w Ramot Naftali

Stany Zjednoczone wydały w czwartek wspólne oświadczenie z innymi krajami, w którym wezwały Izrael i Hamas do poczynienia wszelkich kompromisów niezbędnych do sfinalizowania porozumienia, ponieważ obie strony przedstawiły sprzeczne relacje na temat ataku na szkołę.

Ismail Al-Thawabta, dyrektor rządowego biura medialnego kierowanego przez Hamas, odrzucił twierdzenia Izraela, jakoby szkoła ONZ w Nuseirat w środkowej Gazie ukrywała stanowisko dowodzenia Hamasu.

„Okupanci wykorzystują… fałszywe, sfabrykowane historie, aby usprawiedliwić brutalną zbrodnię, której dokonują na dziesiątkach wysiedleńców” – powiedział Thawabta agencji Reuters.

Izraelska armia stwierdziła, że ​​jej myśliwce przeprowadziły „precyzyjny atak” i rozesłała zdjęcia satelitarne przedstawiające dwie części budynku, w którym według niej stacjonowali bojownicy.

„Mamy duże zaufanie do wywiadu” – powiedział na odprawie z reporterami rzecznik wojskowy podpułkownik Peter Lerner, oskarżając bojowników Hamasu i Islamskiego Dżihadu o celowe wykorzystywanie obiektów ONZ jako baz operacyjnych.

Powiedział, że na terenie kompleksu przebywało 20–30 bojowników, a wielu z nich zginęło, ale nie podał dokładnych szczegółów w związku z przeprowadzaniem ocen wywiadowczych. „Nie są mi znane żadne ofiary wśród ludności cywilnej i byłbym bardzo, bardzo ostrożny, jeśli chodzi o akceptowanie czegokolwiek, co Hamas publikuje” – powiedział.

Szkoła prowadzona przez agencję ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) mogła zostać uderzona kilka razy, powiedziała dyrektor ds. komunikacji agencji, Juliette Touma.

Powiedziała, że ​​na tym etapie nie może potwierdzić liczby ofiar śmiertelnych.

Zobacz też: Izrael zamówił 25 myśliwców F-35I [+FOTO]

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply