Izba Reprezentantów zatwierdziła finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów do korzystania z amerykańskich samolotów w ramach ustawy o autoryzacji obrony narodowej, którą uchwaliła w tym tygodniu – poinformował w piątek portal Defense News.

Jak poinformował w piątek portal Defense News, Izba Reprezentantów zatwierdziła finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów do korzystania z amerykańskich samolotów w ramach ustawy o autoryzacji obrony narodowej, którą uchwaliła w tym tygodniu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od marca prosił o amerykańskie myśliwce F-15 i F-16. Jednak ukraińscy piloci przyzwyczajeni do samolotów MiG-29 i Suchoj z czasów sowieckich nie zostali przeszkoleni do obsługi amerykańskich myśliwców, co może zająć miesiące.

Zobacz też: Kongresmeni chcą, by ukraińscy piloci szkolili się na amerykańskich myśliwcach

Reprezentant Adam Kinzinger, powiedział Defence News, że kontaktował się w tej sprawie z Kijowem i że dodał 100 milionów dolarów na szkolenie jako poprawkę do ustawy o autoryzacji obrony w tym tygodniu, aby ułatwić ewentualną zmianę ukraińskiego sprzętu wojskowego.

„Chcemy oczywiście wysłać wiadomość, aby autoryzować proces”, powiedział Kinzinger. „Nie mam wątpliwości, że kiedy ta wojna się skończy, Ukraina będzie musiała zostać wyposażona w zachodni sprzęt wojskowy. Poza tym po prostu nie ma już więcej MiGów i nie ma więcej materiałów eksploatacyjnych do MiGów”.

Informacje te potwierdzają przedstawiciele prezydenta Ukrainy. Stany Zjednoczone mogą szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-15 i F-16 – powiedział w piątek Andrij Jermak, szef ukraińskiego biura prezydenckiego. Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła poprawkę do budżetu obronnego USA na rok fiskalny 2023, która umożliwi rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-15 i F-16, napisał Jermak w Telegramie.

Administracja Bidena do tej pory nie przekazała żądanego amerykańskiego samolotu w ramach miliardowej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Stany Zjednoczone również odmówiły ułatwienia transferu polskich MiG-29 z bazy lotniczej Ramstein w Niemczech na początku tego roku po tym, jak Polska złożyła oświadczenie bez konsultacji z Waszyngtonem.

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply