Rosyjska ofensywa w Donbasie zbliża się do punktu kulminacyjnego – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W niedzielnej analizie ISW wskazano, że “tempo rosyjskich operacji ofensywnych na wschodzie Ukrainy zwolniło w ostatnich tygodniach”. Analitycy uważają, że może to oznaczać, iż “wiosenna ofensywa wojsk rosyjskich zbliża się do punktu kulminacyjnego”.

Ich zdaniem rosyjskie ofensywy “nie przyniosły więcej niż korzyści taktyczne w pierwszych miesiącach 2023 roku”.

Instytut przypomina, że Rosja zaangażowała około 300 tys. żołnierzy, na podstawie tzw. częściowej mobilizacji, by przeprowadzić ofensywę wiosenną. “Jeśli 300 000 rosyjskich żołnierzy nie było w stanie zapewnić Rosji decydującej przewagi ofensywnej na Ukrainie, jest wysoce nieprawdopodobne, aby zaangażowanie dodatkowych sił w przyszłych falach mobilizacyjnych przyniosło w tym roku radykalnie inny wynik” – czytamy.

Analitycy uważają, że Ukraina jest dobrze przygotowana do odzyskania inicjatywy i rozpoczęcia kontrofensywy w krytycznych sektorach obecnej linii frontu.

Zobacz także: “Co najmniej 300 tys. będących w gotowości żołnierzy” – Politico o “nowym modelu NATO”

W opublikowanym w niedzielę materiale Financial Times wskazał, że europejski przemysł obronny nie jest w stanie szybko zrealizować oczekiwanych zamówień amunicji dla Ukrainy. FT podkreśla, że niedobory prochu strzelniczego, materiałów wybuchowych i trotylu mogą utrudnić dostawy amunicji dla Ukrainy, m.in. pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm.

Zobacz także: Przywódca Chin spotka się z Putinem. ISW: Będą rozmawiali o sposobach omijania sankcji wobec Rosji

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply