Siły rosyjskie na Ukrainie mają przerwę operacyjną, ale wciąż prowadzą ciężkie ostrzały artyleryjskie na kluczowych obszarach, by przygotować grunt pod przyszłą ofensywę – napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w niedzielę wieczorem.

W najnowszym raporcie ISW wskazano, że siły rosyjskie prowadzą również ataki na ograniczoną skalę, by wybadać ewentualne słabości w ukraińskiej obronie. Podkreślono, że przerwa operacyjna nie oznacza całkowitego wstrzymania działań wojennych. Aktualnie wspomniane działania mają charakter bardziej przygotowawczy.

Eksperci ISW zaznaczyli, że siły rosyjskie prawdopodobnie nasilają ataki rakietowe i artyleryjskie na północny zachód od Bachmutu w obwodzie donieckim. Chcą w ten sposób odciąć to miasto od kluczowych linii komunikacji naziemnej.

W niedzielę rosyjskie wojska przeprowadziły działania sondujące na ograniczoną skalę na północny zachód od Słowiańska, a także nieskuteczny atak z lądu na północ od Doniecka.

ISW wskazuje, że Rosjanie formują ad hoc jednostki złożone z ochotników oraz osób zwerbowanych przez prywatne firmy wojskowe. Składają się one m.in z kryminalistów i osób w wieku przekraczającym górną granicę dla tradycyjnego poboru.

Instytut zwraca uwagę na konflikt, który narasta pomiędzy rosyjskim dowództwem wojskowym a rosyjskimi korespondentami wojennymi i blogerami, którzy krytykują sposób prowadzenia wojny przez rosyjskie dowództwo. Rosyjscy dowódcy chcą uciszyć dziennikarzy naświetlających błędy i niepowodzenia rosyjskiej armii na froncie.

Wcześniejsze doniesienia ISW także wskazywały, że podczas trwającej przerwy operacyjnej w Donbasie siły rosyjskie prowadzą pomniejsze operacje i przygotowują się do rozpoczęcia ofensywy na dużą skalę

Przypomnijmy, że zajmująca się obroną praw więźniów organizacja Gulagu.net poinformowała w ubiegłym tygodniu, że w rosyjskich koloniach karnych więźniowie są mobilizowani na wojnę na Ukrainę.

Z kolei brytyjski wywiad wojskowy poinformował w sobotę, że Rosja przenosi siły rezerwowe z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy do przyszłych operacji ofensywnych.

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz