Siły rosyjskie na Ukrainie mają przerwę operacyjną, ale wciąż prowadzą ciężkie ostrzały artyleryjskie na kluczowych obszarach, by przygotować grunt pod przyszłą ofensywę – napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w niedzielę wieczorem.

W najnowszym raporcie ISW wskazano, że siły rosyjskie prowadzą również ataki na ograniczoną skalę, by wybadać ewentualne słabości w ukraińskiej obronie. Podkreślono, że przerwa operacyjna nie oznacza całkowitego wstrzymania działań wojennych. Aktualnie wspomniane działania mają charakter bardziej przygotowawczy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Eksperci ISW zaznaczyli, że siły rosyjskie prawdopodobnie nasilają ataki rakietowe i artyleryjskie na północny zachód od Bachmutu w obwodzie donieckim. Chcą w ten sposób odciąć to miasto od kluczowych linii komunikacji naziemnej.

W niedzielę rosyjskie wojska przeprowadziły działania sondujące na ograniczoną skalę na północny zachód od Słowiańska, a także nieskuteczny atak z lądu na północ od Doniecka.

ISW wskazuje, że Rosjanie formują ad hoc jednostki złożone z ochotników oraz osób zwerbowanych przez prywatne firmy wojskowe. Składają się one m.in z kryminalistów i osób w wieku przekraczającym górną granicę dla tradycyjnego poboru.

Instytut zwraca uwagę na konflikt, który narasta pomiędzy rosyjskim dowództwem wojskowym a rosyjskimi korespondentami wojennymi i blogerami, którzy krytykują sposób prowadzenia wojny przez rosyjskie dowództwo. Rosyjscy dowódcy chcą uciszyć dziennikarzy naświetlających błędy i niepowodzenia rosyjskiej armii na froncie.

Wcześniejsze doniesienia ISW także wskazywały, że podczas trwającej przerwy operacyjnej w Donbasie siły rosyjskie prowadzą pomniejsze operacje i przygotowują się do rozpoczęcia ofensywy na dużą skalę

Przypomnijmy, że zajmująca się obroną praw więźniów organizacja Gulagu.net poinformowała w ubiegłym tygodniu, że w rosyjskich koloniach karnych więźniowie są mobilizowani na wojnę na Ukrainę.

Z kolei brytyjski wywiad wojskowy poinformował w sobotę, że Rosja przenosi siły rezerwowe z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy do przyszłych operacji ofensywnych.

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz