ISW: Rosja planowała rozmieścić broń jądrową na Białorusi jeszcze przed wojną

Putin prawdopodobnie dążył do rozmieszczenia rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi jeszcze przed wojną rosyjsko-ukraińską – przekonuje w sobotę Instytut Badań nad Wojną.

W sobotnim raporcie ISW przekonuje, że prezydent Rosji prawdopodobnie dążył do rozmieszczenia rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi jeszcze przed wojną rosyjsko-ukraińską.

Instytut przypomina, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zaproponował 30 listopada 2021 roku, że przyjmie broń nuklearną Rosji na terytorium Białorusi, a Białoruś w referendum w lutym 2022 r. usunęła z konstytucji klauzulę gwarantującą neutralność kraju.

“ISW przewidywało w styczniu i lutym 2022 r., że Putin może dążyć do rozmieszczenia taktycznej lub strategicznej broni nuklearnej na Białorusi w ramach szerszych wysiłków na rzecz pogłębienia rosyjskiej kontroli nad Białorusią. Putin prawdopodobnie powstrzymał się od rozmieszczenia broni na Białorusi na początku inwazji w 2022 r., aby zachować możliwość rozmieszczenia jej w ramach przyszłej rosyjskiej operacji informacyjnej mającej na celu manipulowanie Zachodem” – czytamy.

W sobotę na antenie stacji Rossija-24 prezydent Rosji Władimir Putin mówił m.in. o kwestii rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. Oświadczył, że białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, już od dawna podnosi temat rozmieszczenia na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej.

Co tyczy się naszych rozmów z Aleksandrem Grigoriewiczem Łukaszenką, to za powód posłużyło oświadczenie wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, że oni zamierzają dostarczyć na Ukrainę ładunki ze zubożonym uranem. Tak czy inaczej, to wiąże się z technologiami jądrowymi” – powiedział Putin.

Nawet poza kontekstem tych wydarzeń, to w swoich wypowiedziach Aleksandr Grigoriewicz Łukaszenko od dawna podnosi temat tego, żeby rozmieścić na terytorium Białorusi rosyjską taktyczną broń nuklearną” – zaznaczył.

Zdaniem Putina, w prośbie władz Białorusi nie ma nic niezwykłego. Zaznaczył, że USA „robią tak już od dziesięcioleci”.

Oni już dawno rozmieścili na terytoriach swoich krajów-sojuszników, państw NATO, w Europie swoje taktyczne uzbrojenie jądrowej. [Rozmieścili ją – red.] w sześciu państwach: w Niemczech, Turcji, Niderlandach, Belgii, Włoszech i Grecji” – powiedział rosyjski przywódca.

Oni mają w niektórych krajach sojuszników i przygotowują ich nosicieli [platformy przenoszące taktyczną broń jądrową – red.], szkolą ich załogi. My zamierzamy robić to samo. Dokładnie o to prosił Aleksandr Grigoriewicz [Łukaszenko – red.]” – dodał.

Czytaj także: Łukaszenko: Nasze samoloty zostały przystosowane do przenoszenia broni jądrowej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply