Według zdjęć satelitarnych opublikowanych w środę, Iran mógł rozpocząć budowę swojego obiektu jądrowego w Natanz – poinformował The Washington Post.

Jak poinformował The Washington Post, zdjęcia satelitarne opublikowane w środę mogą wskazywać, że Iran rozpoczął budowę obiektu nuklearnego w Natanz.

Agencja nuklearna ONZ przyznała, że ​​Teheran buduje podziemną fabrykę montażu zaawansowanych wirówek po tym, jak jej ostatni eksplodował w sabotażu zeszłego lata.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Od sierpnia Iran zbudował nową drogę na południe od Natanz, w kierunku tego, co zdaniem analityków było dawnym poligonem dla sił bezpieczeństwa w zakładzie wzbogacania uranu.

Zdjęcie satelitarne Planet Labs pokazuje, że teren został oczyszczony za pomocą czegoś, co wydaje się być sprzętem budowlanym, a zdjęcie z 21 października z Maxar Technologies pokazuje ciężarówki, samochody, koparki i inne pojazdy na oczyszczonym miejscu.

„Ta droga prowadzi również w góry, więc może to oznaczać, że kopią jakąś konstrukcję, która będzie pod nimi, i że w górach będzie tunel” – powiedział Jeffrey Lewis, ekspert w James Martin Center for Nonproliferation Studies badający program jądrowy Iranu. „A może po prostu zamierzają tam coś zakopać” – dodaje.

Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, powiedział we wtorek w rozmowie z Associated Press, że jego inspektorzy wiedzieli o budowie. Powiedział, że Iran wcześniej poinformował inspektorów MAEA, którzy nadal mają dostęp do irańskich prac, mimo że kraj odszedł od wielu ograniczeń przełomowego porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

„Zaczęli, ale to jeszcze nie koniec. To długi proces” – powiedział Grossi.

Alireza Miryousefi, rzecznik irańskiej misji przy ONZ, nie komentował zdjęć satelitarnych ani nie dyskutował o szczegółach budowy, ale zapewnił, że Iran jest przejrzysty w swoich działaniach. „Nic w Iranie, jeśli chodzi o jego pokojowy program nuklearny, nie jest robione w tajemnicy” – przekazał Miryousefi w e-mailu. „Ta instancja nie jest inna”.

Kresy.pl/Washingtonpost/Planet.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz