Film ze startu rakiety balistycznej Chorramszahr został pokazany przez państwowego irańskiego nadawcę radiowo-telewizyjny IRIB.

Generał Amir Ali Hadżizadeh, jeden z dowódców Gwardii Rewolucyjnej, informując o teście tłumaczył, że pocisk jest mniejszy i bardziej zaawansowany taktycznie i będzie operacyjny w najbliższej przyszłości. Irańczycy twierdzą, że Chorramszahr ma zasięg dwóch tys. km i ma zdolność do przenoszenia kilku głowic bojowych.

Wczoraj rakietę balistyczną Chorramszahr pokazano w trakcie parady wojskowej w Teheranie. Podczas przemówienia irański prezydent Hasan Rowhani tłumaczył, że Iran zamierza rozbudować swój arsenał rakietowy i nie potrzebuje na to zgody innych państw.

CZYTAJ TAKŻE: Iran oficjalnie przyznał się do próby z rakietą balistyczną

Wcześniej, reagując na wystrzelenie w lipcu przez Teheran zdolnej do przenoszenia satelitów Stany Zjednoczone nałożyły sankcje finansowe na sześć irańskich przedsiębiorstw które są zaangażowane w irański program rakiet balistycznych. Tamtą próbę rakietową, którą Iran nazwał sukcesem, jednak  amerykańska telewizja Fox News, powołując się na źródła zbliżone do wywiadu stwierdziła, że była to porażka. USA zawały próbę naruszeniem postawień rezolucji ONZ oraz pogwałceniem porozumienia atomowego.

Podpisane w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a sześcioma mocarstwami (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) miało ograniczyć irański program nuklearny. Przewiduje ono rezygnację przez Teheran z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Kresy.pl / rp.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz