Jak ostrzegł w środę irański gubernator w OPEC, presja prezydenta Donalda Trumpa na międzynarodowe firmy, aby nie kupować irańskiej ropy, podniesie ceny i zaszkodzi własnej gospodarce.

Według Hosseina Kazempoura Ardebiliego, “Żądanie Trumpa, aby irańska ropa nie była kupowana i jego presja na firmy europejskie w czasie, gdy Nigeria i Libia znalazły się w kryzysie, kiedy wenezuelski eksport ropy spadł z powodu amerykańskich sankcji, kiedy konsumpcja krajowa Saudyjczyków wzrosła latem, to nic innego jak szkodzenie samemu sobie.”

Jak dodał Ardebili, “Zwiększy to ceny ropy na rynkach światowych. Ostatecznie to amerykański konsument zapłaci za politykę Trumpa.”

W ubiegłym tygodniu, Biały Dom oświadczył, że w listopadzie będzie chciał zablokować sprzedaż ropy naftowej z Iranu do jakiegokolwiek kraju. W ten sposób Stany Zjednoczone chcą zablokować Teheranowi podstawowego źródła finansowania. Z powodu amerykańskich sankcji wydobycie ropy w Iranie, który obecnie jest trzecim największym producentem surowca w OPEC, może spaść do końca 2018 roku nawet o jedną trzecią.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ajatollah Ali Khamenei: USA chca zbuntować obywateli Iranu przeciwko władzom

kresy.pl / cnbc

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply