Iran ogłosił odkrycie swojego pierwszego złoża litu, poinformowała pod koniec lutego agencja informacyjna Mehr.

Ebrahim Ali Molabeigi, urzędnik irańskiego ministerstwa przemysłu, powiedział: „Odkrycie pierwszego złoża litu w prowincji Hamedan to obiecująca wiadomość, która sygnalizuje możliwość istnienia innych złóż w zachodniej prowincji Iranu”.

Irańskie rezerwy litu według irańskiego urzędnika wynoszą około 8,6 miliona ton. „W dzisiejszym świecie ten strategiczny i cenny metal ma ogromne znaczenie dla zaawansowanych technologii” – podkreślił Molabeigi.

Zwrócił on także uwagę na ograniczone zasoby litu na świecie, jednocześnie zauważając, że jest on powszechnie potrzebny w produkcji baterii elektrycznych, a także w innych zaawansowanych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle obronnym.

Lit jest wykorzystywany w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do elektroniki użytkowej, pojazdów elektrycznych (EV) i systemów magazynowania energii. Ma więc ogromne znaczenie w kontekście prowadzonej w Europie transformacji energetycznej.

Iran jest jednym z 15 krajów o największych bogactwach mineralnych na świecie. Zajmuje pierwsze miejsce na Bliskim Wschodzie.

W sumie szacuje się, że Iran posiada 7% światowych rezerw mineralnych. W Iranie znajduje się 37 miliardów ton potwierdzonych zasobów mineralnych i ponad 57 miliardów ton potencjalnych rezerw, składających się z 68 rodzajów minerałów.

Iran posiada między innymi duże zasoby cynku, miedzi, soli, węgla, rudy żelaza, uranu, ołowiu, złota, boksytu (dla aluminium), molibdenu, antymonu czy siarki.

CZYTAJ TAKŻE: Iran może być bliski stworzenia broni jądrowej

Kresy.pl / mehrnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz