Były prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zamierza ponownie kandydować na urząd w nadchodzących wyborach – podała w środę irańska telewizja państwowa.

Nagrania telewizyjne pokazały jak Mahmud Ahmadineżad maszeruje w towarzystwie swoich zwolenników do centrum rejestracji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, gdzie wypełniał konieczne dokumenty – podał portal “Arab News” w środę.

Ahmadineżad sprawował funkcję prezydenta Iranu przez dwie kadencje (2005-2013). Zgodnie z irańskim prawem, po upływie czterech lat od zakończenia drugiej kadencji, może ubiegać się ponownie o urząd prezydenta.

Zobacz także: Iran ogłosił wzbogacanie uranu do poziomu 60 proc.

Rejestracja kandydatów na urząd prezydenta Iranu rozpoczęła się we wtorek. Wybory w kraju odbędą się 18 czerwca bieżącego roku.

W 2016 roku najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei apelował do Ahmadineżada, by nie ubiegał się o prezydenturę.

Od chwili zaprzestania pełnienia przez niego urzędu, dwóch jego byłych wiceprezydentów zostało aresztowanych za korupcję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal “Arab News” podkreśla, że w okresie prezydentury Ahmadineżada dochodziło do otwartej konfrontacji Iranu z Zachodem. Wzmożone sankcje międzynarodowe odbijały się negatywnie na gospodarce Iranu. Medium zwraca uwagę, że w 2009 roku jego reelekcja wywołała największe masowe protesty od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku.

W przestrzeni międzynarodowej Ahmadineżad jest znany m.in. z negowania Holokaustu.

Zobacz także: Iran rozpoczął seryjną produkcję swojej szczepionki przeciw Covid-19

arabnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply