IPN organizuje debatę o wołyńskim ludobójstwie

Zapraszamy na debatę “Wołyń 1943, czyli najtrudniejsza karta w dziejach Polaków i Ukraińców”. W spotkaniu udział wezmą: Ewa Siemaszko, Grzegorz Motyka, Andrzej Talaga, Rafał Ziemkiewicz, Anna Lisiecka. Spotkanie poprowadzi prof. Jan Żaryn. Miejsce: Centrum Edukacyjne IPN, ul. Marszałkowska 21/25. Czas: ‎26 maja 2011 16:30

Instytut Pamięci Narodowej od początku swojego istnienia zajmuje się wyjątkowo trudnymi relacjami pomiędzy Polakami a Ukraińcami, w tym dokonaną przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej zagładą części polskiej ludności zamieszkującej Wołyń i całe Kresy Południowo-Wschodnie. Poszukiwania archiwalne i studia historyczne prowadzą badacze reprezentujący odmienne szkoły i poglądy, stąd wyniki ich prac budzą czasem kontrowersje. Ich cel jest jednak zbieżny – mają służyć zachowaniu pamięci o ofiarach. Debata jest częścią kampanii promocyjnej wydanego przez Polskie Radio albumu

“Wołyń 1943”

“WOŁYŃ 1943” – to czteropłytowe wydawnictwo Polskiego Radia SA, poświęcone tragedii polskiej ludności Wołynia, wymordowanej przez bojówki ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i Mołopolsce Wschodniej w latach 1943-44. Składają się na nie reportaże i rozmowy nagrane przez dziennikarzy Polskiego Radia: Annę Lisiecką, Irenę Piłatowską, Iwonę Smolkę i Antoniego Szybisa. Jeden z reportaży – “Kainowa zbrodnia” Anny Lisieckiej – w 2010 r. otrzymał Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz był nominowany do prestiżowej nagrody radiowców Prix Europe. Na płytach umieszczono także fragmenty powieści Włodzimierza Odojewskiego “Oksana” (czyta Krzysztof Gosztyła) oraz słuchowisko Teatru Polskiego Radia “Anioły” (w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego) na motywach opowiadań z tomu “Nienawiść” Stanisława Srokowskiego. Całość uzupełniają wywiady z obydwoma autorami, którzy w czasie wołyńskiej rzezi byli chłopcami i opisali przeżycia w swoich działach.

Częścią wydawnictwa jest też 36-stronicowa książeczka z rysem historycznym wydarzeń na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Słowo wstępne napisał ś.p. Andrzej Prewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w laatch 1992-2010, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Posłowie do zamieszczonych materiałów napisała Ewa Siemaszko, współautorka z ojcem Władysławem, monografii “Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-45” (Wydawnictwo von borowiecky, Warszawa 2002).

Wydawnictwo “WOŁYŃ 1943” jest w dwóch wersjach językowych. Wszystkie zamieszczone teksty pisane są po polsku i tłumaczone na język angielski. Dostępne są także także angielskie tłumaczenia materiałów dźwiękowych w postaci plików mp3.

Polskie Radio/IPN/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply