Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę na zwłoki w zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy. “Ukraińska infrastruktura energetyczna będzie prawdopodobnie bardziej narażona na rosyjskie ostrzały” – wskazano w najnowszej analizie.

W niedzielnej analizie ISW przywołuje wywiad Maksyma Timczenki, szefa ukraińskiego koncernu DTEK dla dziennika Financial Times. Timczenko ostrzegł, że opóźnienia w zachodniej pomocy sprawiają, że Ukraina ma mniejszą zdolność odpierania ataków na swą infrastrukturę energetyczną.

Szef DTEK podkreślił, że w ostatnich tygodniach coraz więcej dronów i pocisków rakietowych, którymi atakowała Rosja, trafiło w wyznaczony cel.

ISW zwraca uwagę, że podczas zmasowanych rosyjskich ostrzałów w grudniu 2023 roku i styczniu 2024 roku siły ukraińskie zostały zmuszone do wykorzystania znacznych zasobów swoich rakiet przechwytujących. Strona ukraińska przyznaje, że obrona przeciwrakietowa Ukrainy odczuwa niedobór pocisków.

Niektóre doniesienia medialne wskazują, że strona amerykańska oceniła, iż bez pomocy zachodniej ten brak stanie się jeszcze bardziej dotkliwy wiosną i latem br.

Przeczytaj: “Sprzyja rosyjskim operacjom ofensywnym” – ISW o “zwłoce” w zachodniej pomocy dla Ukrainy

Timczenko zaznacza, że ukraińska gospodarka jest zależna od stabilności sieci energetycznych. Zakłócenia utrudnią starania Kijowa, by rozwijać krajowy przemysł obronny. “Ograniczona skuteczność systemów obrony powietrznej, zmniejszające się zapasy pocisków i dalsze ostrzały rosyjskie z użyciem pocisków i dronów prawdopodobnie zmuszą Ukrainę do podejmowania trudnych wyborów, jeśli chodzi o zasięg obrony przeciwlotniczej” – podkreśla ISW.

Zobacz także: Zmasowany rosyjski atak na terytorium Ukrainy. Polskie Dowództwo Operacyjne wydało komunikat

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply